Domů Nezařazené České a rakou...

České a rakouské záchranáře už nezastaví hranice. Zasahovat budou v obou zemích

0
záchranáři

Zatímco česká sanitka se bude ke zraněnému trmácet desítky kilometrů, rakouští záchranáři by u něj byli za chvíli. A naopak. Taková je realita v řadě míst na česko-rakouské hranici. Dnes přitom musí lidé čekat, než si pro ně přijede ta „domácí“ záchranka. To se ale do budoucna změní.

Záchranáři z Jihomoravského a Jihočeského kraje a také z Vysočiny už brzy budou moct zasahovat v v Dolním a Horním Rakousku. A jejich rakouští kolegové, pokud to budou mít zrovna blíž, nebo budou rychleji k dispozici, zas dostanou možnost zachraňovat lidi v České republice. Umožní jim to smlouva, kterou dnes podepsali ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a náměstek rakouského ministra zdravotnictví Clemens Martin Auer.

„Dosáhli jsme vítězství zdravého rozumu nad hranicemi. K člověku, který potřebuje akutní pomoc lékaře, přijede ta nejefektivnější, která bude v danou chvíli dostupná,“ komentoval podpis smlouvy Němeček.

Dokument podle českého ministra zdravotnictví vymezuje základní rámec pro spolupráci a umožňuje určité výjimky ze stávajících vnitrostátních právních úprav obou států. Je to ale jen první krok na ještě poměrně dlouhé cestě.

Dohra mezi kraji a spolkovými zeměmi

Podpisem smlouvy totiž celá záležitost nekončí. České i rakouské partnery čekají kromě ratifikace smluv parlamenty další vyjednávání. „Kraje Vysočina, Jihomoravský a Jihočeský se musí s Horními a Dolními Rakousy shodnout na konkrétních pravidlech spolupráce. V ujednáních, která uzavřou, se budou muset vypořádat s odlišnostmi systému v obou zemích, s rozdílnou strukturou přednemocniční péče, s otázkami ohledně úhrady a odpovědnosti,“ uvedl Němeček.

Jihomoravský kraj už na dohodě s Dolním Rakouskem podle slov svého hejtmana Michala Haška pracuje. „Poté budou moci neodkladnou pomoc pacientům poskytovat oba záchranné systémy bez ohledu na státní hranici, tedy záchranky pozemní i letecké,“ přiblížil Hašek.

Zatímco v první fázi bude přeshraniční spolupráci záchranných systému určovat především aktuální potřeba, později by mohla být vzájemná kooperace i systematičtější. Obě země by tak mohly spolupracovat například při sestavování plánu pokrytí výjezdovými základnami zdravotnické služby. „Hranice blokují myšlení a hlavu. My ale umožňujeme těm, co jezdí s modrými světly, aby pomáhali lidem. Ať už je to Rakušan nebo Čech,“ uzavřel náměstek rakouského ministra zdravotnictví.