Domů Nezařazené Dotace na obn...

Dotace na obnovitelné zdroje nejsou vůbec jisté

0

Spory ministerstva průmyslu a obchodu s Energetickým regulačním úřadem (ERÚ) o miliardové dotace na obnovitelné zdroje se zdály být u konce. V závěru loňského roku totiž ERÚ na základě nařízení vlády vydaném ve Sbírce zákonů dotace ve výši dvaačtyřicet miliard korun schválil. Stále však hrozí, že elektrárny na obnovitelné zdroje a obce, které obnovitelné zdroje využívají, budou muset dotace vrátit. Evropská komise totiž stále na dotace neudělila notifikaci.

Šéfka ERÚ Alena Vitásková se v loňském roce dlouho přela s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem o to, zda jsou notifikace Evropské komise pro udělení dotací opravdu nezbytné. Evropská komise se podle sdělení ERÚ před časem přiklonila na stranu Vitáskové. „Evropská komise v dopise informovala, že vyplacení veškeré podpory musí předcházet její notifikace. Bez té lze podporu vyplatit jen v případě, že je podpora považována za existující, to podle komise však u žádného případu neplatí. Většina producentů v České republice ji nemá,“ informoval před časem bývalý mluvčí ERÚ Petr Chvojka.

První do Bruselu

Prosincové nařízení vlády je tak podle ERÚ neplatné. „Evropská komise podporu zčásti ani vcelku nepovažuje za existující, tedy projednává ji jako novou podporu. V takovém případě musí být nejdříve notifikace z Bruselu, než se začnou vydávat peníze,“ vyjádřil se současný mluvčí ERÚ Vladimír Černý.

Přesto však již vlastníci obnovitelných zdrojů dotace čerpají. Jedná se o elektrárny, teplárny a bioplynové stanice vybudované v letech 2006 až 2012. „Pokud by se nedej bože stalo, že Evropská komise notifikace neudělí, museli by je vrátit,“ varoval Černý.

To by především pro malé obce bylo komplikované. „Naše obec by přišla o osm set tisíc korun ze svého ročního rozpočtu. Pro obec naší velikosti je to opravdu velká částka. Byla by to katastrofa,“ uvedl starosta Bouzova Zdeněk Foltýn, obce ležící v Olomouckém kraji. Biomasu využívá k vytápění nejen domů, ale také hradu Bouzov.

Elektrárny a další zdroje obnovitelné energie, které byly nebo budou připojeny v letošním roce, však dotace zatím nečerpají. Prosincové schválení se totiž týkalo pouze obnovitelných zdrojů vybudovaných v letech 2006 až 2012. Nově vybudovaným zdrojům ERÚ dotace odmítl schválit i v prosinci. Mládek přislíbil, že by je mohly získat právě po notifikaci z Evropské komise. Podle něj k ní mělo dojít v období od února do dubna. Zatím však nebyla udělena.