Domů Nezařazené Miliardy na o...

Miliardy na odstraňování ekologických škod zamíří většinou na sever Moravy

0

Ekologické škody vzniklé před privatizací jsou dědictví, se kterým se v některých krajích potýkají už třetí dekádu. Ministerstvo financí, které zodpovídá za jejich odstranění, ale letos vypíše 20 revitalizačních projektů za více než tři miliardy korun. Situace by se tak měla pohnout dál, zejména pak v Moravskoslezském kraji, kam většina těchto projektů spadá.

„Přestože vláda v roce 2002 přislíbila, že postupně uvolní na sanace v Moravskoslezském kraji 20 miliard korun, do loňského roku se podařilo ukončit projekty v celkové hodnotě jen asi 3 miliardy korun,“ upozornil ministr financí Andrej Babiš.

Odstraňování zátěží platí stát z privatizačního účtu a tři miliardy, které plánuje Babišův resort letos uvolnit, představují asi pětinu z jeho celkové alokace. „Bohužel v dobách, kdy příjmy Fondu privatizace byly historicky nejvyšší, se na vypořádání ekologických závazků státu věnoval pouze zlomek těchto prostředků,“ doplnil ministr financí.

Na sanace šel zlomek peněz

Rozdíl mezi penězi, které do privatizačního fondu dorazily a které z něj naopak zamířily na odstraňování ekologických škod, ilustroval ministr na příkladu let 2004 až 2005. „Na ekologické smlouvy v Moravskoslezském kraji se v té době proinvestovalo necelých 750 milionů korun, přestože jen v roce 2005 dosáhly příjmy privatizačního fondu 113 miliard korun,“ vysvětlil Babiš.

Přednost před Ostravskem tehdy dostala například sanace zátěží ve Škodě Plzeň, kde se za dva roky investovalo 5 miliard korun, to znamená 100 až 350 milionů měsíčně.

V roce 2005 představovaly celkové výdaje z Fondu privatizace na sanace ekologických škod 6 procent. V období pokusu o zadání komplexní ekologické zakázky, takže po dobu 4 let od roku 2008 do roku 2011, se zadávání ekologických zakázek v podstatě zastavilo. Ani po tomto období ale nenastartovalo závratným tempem. Poslední velká zakázka (nad 300 milionů korun) byla v programu ekologie zadána v otevřeném řízení v roce 2008.

Z letošních 20 plánovaných projektů je 11 z Moravskoslezského kraje. Určeno je na ně celkem 2,2 miliardy korun. Největší z nich představuje projekt sanace skládky Skatulův hliník ve Frýdku-Místku, který přijde na více než půl miliardy. Jedná se o největší ekologickou zakázku zadávanou v otevřeném řízení za posledních 7 let. Na její dokončení budou moci navázat i dlouho odkládané stavební práce na obchvatu města.