Domů Nezařazené Hoteliérům na...

Hoteliérům na jižní Moravě se na podzim dařilo. Návštěvníky láká hlavně víno a památky

0

O trochu hubenější než minulý rok byla letošní podzimní sezona pro většinu hoteliérů a majitelů penzionů v České republice. Větší zájem o jejich služby měli hosté jen ve třech krajích. Kromě Prahy a Královéhradeckého kraje to bylo hlavně v kraji Jihomoravském, který na podzim tradičně těží z atraktivity tamního vína. Za třetí čtvrtletí tam ve srovnání s loňským rokem vzrostl počet hostů i přenocování nejvíce.

V předposledním letošním kvartálu přijelo na jižní Moravu téměř osm set tisíc tuzemských a přes čtyři sta tisíc zahraničních hostů, což je v meziročním srovnání o téměř šest procent víc. Lidé se i více ubytovávali v hotelích, penzionech a kempech. Počet přenocování tam vzrostl o čtyři a půl procenta. V celkových statistikách se tak Jihomoravský kraj drží na druhém místě za Prahou a na rozdíl od většiny tuzemských regionů bodoval i na podzim.

Na podzim jsou na jižní Moravě turistické žně

Třetí čtvrtletí – období prázdnin a dovolených – je v Jihomoravském kraji tradičním obdobím turistických žní. Zatímco v zimním období kraj bez větších lyžařských areálů a lázeňských center nemá tolik turistických magnetů, v létě jsou našimi „lyžařskými areály“ sklepní uličky, vinařské stezky, rozlehlý Lednicko-valtický areál pod ochranou UNESCO, Moravský kras a historické památky, které přitahují zájem turistů vyhledávajících relaxaci i poznání,“ komentovala údaje za třetí kvartál ředitelka Centrály cestovního ruchu – Jižní Morava Zuzana Vojtová.

Ani statistiky z hromadných ubytovacích zařízení, jako jsou hotely, penziony a kempy, přitom neposkytují ucelený obrázek o návštěvnosti jižní Moravy. Ta je kvůli rozmáhajícímu se ubytování v soukromí větší. „Potenciál těchto cílů ještě zdaleka není vyčerpán. Naopak, díky stále se zlepšujícím službám, včetně ubytování a stravování v soukromí, má náš kraj stále co nabídnout,“ doplnila Vojtová.

Podle Vojtové jsou to například wellness centra, aquapark v Pasohlávkách nebo nová lázeňská zóna v Lednici. “Vyšší zájem turistů je výsledkem řady faktorů, především vynalézavého zlepšování nabídky a úrovně služeb,“ podotkla ředitelka Centrály.

Nejvíce jezdí Slováků a Rusů

Celkem přijelo do hotelů, penzionů a kempů v České republice 5,4 milionu hostů, to je o dvě procenta více než loni. Zůstávali však na kratší dobu, a počet přespání tak klesl o necelé procento. Větší zájem o ubytování v Česku měli cizinci, počet tuzemských hostů se oproti předchozímu roku nezměnil. Lépe si vedly hotely, penziony stejně jako minulý rok a poptávka po ubytování v kempech mírně klesla.

Ze zahraničí zavítalo do Česka tradičně nejvíce Slováků. Druhou nejpočetnější skupinou byli ve třetím čtvrtletí stále hosté z Ruska, a to přesto, že v meziročním srovnáních jich přijelo o téměř čtrnáct procent méne. Na třetím místě se umístili Američané a za povšimnutí stojí i třiadvaceti-procentní nárůst příjezdů z Číny.