Domů Kultura a zábava Vyšla kniha o...

Vyšla kniha o hospodářské soutěži pro laickou veřejnost  

Ve své nejnovější knize s názvem Státním úředníkem aneb Ohlédnutí za hospodářskou soutěží její autor Kristián Chalupa, který napsal mimo jiné povídky, jejichž děj se většinou odehrává za totality, zaměřil na zcela odlišné téma. Vzpomíná na své čtrnáctileté působení na Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže. Publikace byla vydána v nakladatelství VUTIUM v červnu letošního roku.

V jejím úvodu se k jejímu obsahu vyjadřuje Anna Putnová, bývalá děkanka Fakulty podnikatelské VUT v Brně: „Kristián Chalupa píše lehkým perem, dokáže vidět humor i v banálních situacích. Prokládá fakta svým komentářem a dobovými tiskovými materiály. Snaží se o pohled na Českou republiku a její soutěžní právo v souvislostech.“

Kniha poskytuje exkurs do historie antimonopolního úřadu, seznamuje čtenáře s fungováním této prestižní instituce. Autor uvádí příklady konkrétních rozhodnutí v zajímavých kauzách. Knihu doplňují části rozhovorů se třemi předsedy – Josefem Bednářem, Martinem Pecinou a Petrem Rafajem, pod jejichž vedením působil ve funkci tiskového mluvčího a později ředitele odboru vnějších vztahů. V publikaci je i ukázka z rozhovoru s prvním předsedou ÚOHS Stanislavem Bělehrádkem.

Pro laiky je v knize uveden výtah z platných zákonů a vysvětlivky základních pojmů z oblasti hospodářské soutěže. O svém pobytu na ÚOHS v knize vypráví i Gerhard Köpernik, který na úřadu působil dva roky jako poradce předsedy, stejně jako syn někdejšího italského prezidenta Giovanni Napolitano. Publikaci doprovází řada fotografií a rovněž karikatury Oldřicha Hyvnara. V závěru jsou pak humorné glosy. Jedná se buď o vzpomínky na bývalé kolegy, na návštěvy prezidentů Havla a Klause, nebo také některé absurdní podněty, které občas docházely a docházejí na ÚOHS.

V průběhu prezentace knihy ve středu 5. června v prostorách rektorátu VUT autor zdůraznil, že v žádném případě neměl v úmyslu psát odbornou publikaci o hospodářské soutěži, ale knihu určenou široké veřejnosti. Samotný „křest“ se konal ve dvoraně rektorátu VUT za účasti prorektorky Márie Režňákové, veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, vedoucího odboru životního prostředí jihomoravského hejtmanství Františka Havíře, jednatelky společnosti Magnus Regio Magdy Slaninové a dalších osobností.

Prezentace probíhala v zábavném duchu. Nechyběly ani parodie na úřednictvo v podání imitátora Josefa Machů. Během neformálního večera vystoupila slavná brněnská skupina kapela Folk Team, která rovněž zahrála píseň s aktuálním textem Nadčlověk. Úryvky z nové publikace přečetl herec Mahenovy činohry ND v Brně Vladimír Krátký. Anna Šabatová ocenila knihu slovy: „Pro mne je vždy zajímavé seznámit se prostřednictvím publikace od fundovaného autora s jinou významnou institucí“.

Součástí prezentace byla rovněž výstava fotografií, pořízených bývalým pracovníkem ÚOHS a zároveň absolventem VUT Antonínem Vystrčilem a jeho přáteli z Fotoklubu Freeland Brno ZR.     

Autor: Markéta Malá