Domů Nezařazené Komentář: Byl...

Komentář: Bylo by dobré znát, kdo jsou lidé z Barnevernetu

0
Barnevernet

V sobotu 16. ledna demonstrovalo v Praze několik stovek lidí proti postupu norské sociální služby Barnevernet. Kritici této “nezávislé” instituci vytýkají odebírání dětí z rodin cizinců v Norsku. Po proslovech před velvyslanectvím Norska vyrazili demonstranti na pochod Prahou. Akce byla součástí řetězu protestů v různých zemích.

Nejnověji vyvolává emoce v České republice případ nemocného devítiměsíčního děvčátka české matky, ale i starší kauza sourozenců Michalákových. Podle jedné z organizátorek akce Jordanky Jiráskové se sobotní akce připravovala od prosince. „Chceme vzkázat, že víme o jejich propagandě, víme, že lidem v Norsku lžou. Chceme, aby všechny děti byly odevzdány a vráceny zpět svým vlastním rodičům, kterým byly neoprávněně odebrány,” řekla ještě před zahájením pochodu Jirásková. Podle jejího názoru jsou lidem odebírány děti na základě nepodloženého udávání, aniž by se dělalo důkladné šetření v rodině. Lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský v proslovu zdůraznil, že protest není zaměřen proti Norsku, ale proti systému odebírání dětí, který se prý vymkl kontrole. Europoslanec za Svobodné Petr Mach zase představil návrh mezinárodní smlouvy, na základě které by mohly být vydány děti Michalákovy do České republiky. Návrh zmíněné smlouvy chce předat ministerstvu zahraničních věcí ČR.

K problematice se v neděli ostře vyjádřil i prezident Miloš Zeman. „Je to v podstatě únos dětí,“ řekl k tomuto případu president. Barnevernet je podle jeho slov stát ve státě a každá organizace, která nad sebou nemá kontrolu, si dělá co chce a postupně degeneruje,“ uvedl Zeman v rozhovoru z Lán pro Blesk. Česká republika má být podle prezidenta v případech odebraných dětí razantnější. Vláda by podle něj měla mimo jiné přistoupit k odvolání velvyslance v Norsku na konzultace. On sám prý nepozve norskou velvyslankyni na tradiční setkání ambasadorů v den státního svátku 28. října.

Ačkoliv sociální služba Barnevernet vystupuje skutečně jako stát ve státě, nelze věřit tomu, že i v nejliberálnějších zemích světa nestojí nad podobnými “nezávislými” organizacemi například justiční orgány. Barnevernet měl také opakovaně varovat paní Evu Michalákovou před medializací svého případu. Naštěstí neposlechla a prostřednictvím sdělovacích prostředků s případem svých dvou synů seznámila širokou veřejnost. V zájmu neprávem zadržovaných českých dětí by měli naopak investigativní novináři zaměřit svou pozornost také na úředníky z Barnevernetu. Proč by měli zůstávat v anonymitě lidé, kteří tak drsným způsobem jako nějací nedotknutelní samosoudci rozhodují o osudech malých dětí? Bylo by dobré znát jejich tváře. Vědět, zda jsou to psychiatři, psychologové, právníci nebo naopak zcela nekvalifikované osoby či snad dokonce lidé, kteří se v minulosti mohli dostat do rozporu se zákonem. Společně s mnohem razantnějšími kroky naší vlády by se tak možná celý případ bratrů Michalákových a nově i devítiměsíční nemocné dívenky posunul o něco dále.

Žádné komentáře

Napište komentář