Domů Nezařazené Komentář: Pro...

Komentář: Projev slabosti německé veřejnoprávní televize ZDF

0
ZDF

Nic není staršího, než včerejší noviny. Podobně to platí i o zpravodajství v dalších masmédiích. Německá veřejnoprávní televizní stanice Zweites Deutsches Fernsehen (ZDF) se v těchto dnech omluvila za to, že včas neinformovala o vlně sexuálních útoků v Kolíně nad Rýnem. Za to se na tuto televizní stanici snesla vlna oprávněné kritiky ze strany široké veřejnosti. Stanice v úterním prohlášení přiznala, že „selhala“.

Zpráva o silvestrovské vlně sexuálních útoků a kapesních krádeží, kterých se měli ve většině případů dopustit zahraniční migranti na desítkách a pravděpodobně stovkách kolínských žen, se ve vysílání ZDF objevila teprve v úterý večer. Tedy až několik dní poté, co k událostem došlo. To logicky rozčílilo mnohé z diváků, kteří se v některých případech domnívali, že stanice zprávu záměrně zamlčela, protože útočníci pocházeli z řad takzvaných uprchlíků. Pochybení ve věci silvestrovských útoků ostatně v úterý odpoledne přiznalo nakonec i vedení stanice ZDF. „Bylo to z naší strany selhání, že večerní zpravodajské vysílání neinformovalo o útocích během silvestrovské noci,“ uvedl v reakci na kritiku zástupce šéfredaktora stanice ZDF Elmar Thevessen v úterním prohlášení.

Historik a spisovatel Vlastimil Vondruška v rozhovoru pro sobotní deník Právo konstatoval, že pokud islám ovládne Evropu, bude to kvůli naší slabosti. Zdůraznil zároveň, že diskusi bychom měli vést o tom, co vlastně chceme my sami. Zda chceme bezbřehá lidská práva i za cenu, že rozložíme tradiční strukturu evropské společnosti. Zda chceme sociální stát, který lidi živí, místo aby jim dával příležitost pracovat. Vondruška řekl doslova: “Když migrantům dáváme štědré dávky a k ničemu je vlastně nenutíme, pak nemají důvod se adaptovat.”

Před lety jsem byl na stáži v předním německém deníku Süddeutsche Zeitung. Když skončila redakční porada, šéfredaktor se na své podřízené obrátil se slovy: „Buďte rychlí, pečliví a v každém případě také objektivní.“ Spolková republika Německo je od svého vzniku koncem 40. let minulého století výkladní skříní západní demokracie. Cenzurováním závažné informace o masovém napadání žen vedení ZDF tento obraz demokratického Německa značně poškodilo. Dosud velmi uznávaná německá televizní stanice ZDF nebyla v případě informování o silvestrovských incidentech u nádraží v Kolíně nad Rýnem rychlá, a tudíž ani objektivní. Jmenovaná televizní stanice projevila slabost, o které hovořil v rozhovoru pro Právo spisovatel Vondruška. Podobné projevy slabosti mohou mít ale fatální důsledky pro křesťansko-evropskou civilizaci.