Domů Nezařazené Kritický audi...

Kritický audit k systému MS2014+ ohrožuje čerpání fondů EU

0
MS2014+

Brzké spuštění prvních výzev v novém programovacím období EU, ve kterém na Česko čeká zhruba 650 miliard korun, není vůbec jisté. Závisí totiž na provozuschopném monitorovacím systému. Ten od roku 2011 připravovalo Ministerstvo pro místní rozvoj. Zpráva, s níž k němu v minulém týdnu přišli auditoři z Ministerstva financí, však jeho použití pozastavila.

Systém z dílny Ministerstva pro místní rozvoj s názvem MS2014+ prošel od svého vzniku jednadvaceti kontrolami, znaleckými posudky a audity. Ten poslední z Ministerstva financí se pro něj ale ukázal jako osudný. Auditoři v něm upozornili mimo jiné i na chyby, které měly provázet výběrové řízení.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové jsou ale zjištění kontroly zkreslená a zakládají se na nepodložených spekulacích. Pokud by přitom nebylo možné systém kvůli auditu dál využívat, hrozí, že Česká republika nebude moci vyhlásit výzvy z nových dotačních programů, upozornila ministryně.

Začít se má v květnu

Obavy z pozdního startu nových výzev však v nedělním diskusním pořadu České televize „Otázky Václava Moravce“ mírnil premiér Bohuslav Sobotka. Čerpání fondů má začít v květnu a obě ministerstva by podle něj měla postupovat tak, aby nedošlo ke zdržení.

Ministerstvo financí si ale za kontrolou stojí. „Audit probíhal podle zadání Evropské komise, nezávisle od mé osoby a plně v působnosti Auditního orgánu,“ komentoval to ministr financí Andrej Babiš s tím, že požádal svého prvního náměstka Lukáše Wagenknechta o písemné ujištění o kvalitě a průběhu auditu a další dodatečné informace. „Po jejich předložení zvážím další postup v této věci, zároveň o tomto postupu budu informovat Evropskou komisi,“ doplnil Babiš.

MS2014+ je rozsáhlý informační systém, který má zajistit kompletní administrací, řízení a monitoring všech operačních programů hrazených z fondů EU v programovém období 2014-2020. Výběrové řízení na jeho tvorbu, poskytování služeb a servisní podporu a rozvoj aplikace vyhrála v roce 2013 firma Tesco SW s nabídkou za 530 milionů korun.

Chyby ve výběrovém řízení

Právě výběrové řízení podle zprávy o auditu z pera úředníků Ministerstva financí provázela řada chyb. Společnost Tesco SW se v něm měla vzájemně krýt s konsorciem firem Hewlett-Packard a Datasys, protože jejich nabídky byly prakticky totožné. Lišily se prý jen v hlavičce dokumentu a nabídnuté ceně. O monitorovací systém se dnes zajímá i policie.

Zástupci firmy však obvinění popírají. „Společnost TESCO SW postupovala dle zákona o veřejných zakázkách. Vedle toho, že se účastnila soutěže se svým vlastním komplexním řešením, nabídla své softwarové produkty Monit2014+ a CryptoID dalším firmám včetně konsorcia společností Hewlett-Packard a Datasys, jež tento software ve své nabídce zcela transparentně využilo,“ uvedli na webu faktaoms2014.cz s tím, že obě nabídky tak musely obsahovat téměř identický text o těchto softwarových produktech.