Domů Nezařazené Na Regiontour...

Na Regiontour v Brně bojují kraje o přízeň turistů. Kromě památek a jídla lákají i na zážitky

0
Regiontour

Na brněnském výstavišti včera odstartoval veletrh regionálních turistických možností Regiontour. Delegace z českých a moravských krajů, ale i ze zahraničí, se na něm vytasí s těmi největšími turistickými lákadly. Při procházce po „moravské“ části pavilonu P se přitom vyplatí zapojit nejen zrak, ale i čichové buňky. Zaútočí na ně vůně slivovice, vína a místních lahůdek.

Nejen moravským krajům se rozhodně vyplatí zatnout všechny turistické „svaly“. Finální čísla za loňský rok sice budou k dispozici až za tři týdny, ale už teď je jasné, že byl z hlediska cestovního ruchu rekordní.

Napovídají tomu výsledky za první tři čtvrtletí, ve kterých zavítalo do České republiky o 11 procent víc zahraničních turistů než v roce 2014. Víc cestovali po vlasti i samotní Češi, a to o 14 procent. „Jasně tedy vidíme, že se dynamika domácího turistického ruchu zrychluje,“ uvedla ředitelka odboru strategie a marketingu CzechTourism Markétka Chaloupková. A letošní rok by měl v tomto trendu následovat.

Česká republika je desátá nejbezpečnější destinace světa

Česká republika je pro turisty atraktivnější i kvůli nejisté bezpečnostní situaci v jiných zemích. „Máme statut desáté nejbezpečnější země světa. A každý, kdo dnes vyjede za hranice své vlasti, určitě vezme do úvahy i bezpečnost cílové destinace,“ uvedla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová. I čeští turisté budou podle Dostálové kvůli bezpečnosti stále častěji preferovat „domácí hroudu“.

A zatímco zahraniční návštěvníky láká především Praha, u těch domácích mají mnohem větší šanci právě regiony. „Čeští turisté z měst utíkají do přírody. Tady táhnou destinace jako jižní Morava, Krkonoše nebo Šumava. Regionálně je to opravdu hodně rozprostřené,“ vysvětlila Chaloupková.

Nevšední zážitky táhnou

V cizině ale neboduje jen hlavní město. Brno se například umístila v prestižním žebříčku míst, která se vyplatí navštívit, novin New York Times. Jihomoravská metropole podle amerických novin oslní především překvapivě zajímavou gastronomickou scénou a nočním životem. Kromě toho se Brnu dařilo i v dalších žebříčcích – v hodnocení kvality života o 12 příček předstihlo Prahu.

Právě dobré jídlo a zážitky hrají v turistickém ruchu stále větší roli. Čtyři moravské kraje (Jihomoravský, Moravskoslezský, Olomoucký a Zlínský) pokřtily včera na veletrhu novou Mapu zážitků Moravy a Slezska. U každého kraje je v ní vyznačeno deset lákavých turistických cílů a jeden „horký tip“ pro milovníky fauny, hornických dobrodružství nebo ty, kteří si chtějí vyzkoušet, jak zábavná je věda.

Zážitková turistika ovládla i expozice samotných krajů. „Pod pojmem zážitek si každý představuje něco jiného. Olomoucký kraj osloví hlavně ty, kteří chtějí zažít něco neobvyklého,“ komentoval to hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Návštěvníci olomouckého stánku si tak mohli užít kromě jídla a lihovin třeba i závod v trenažéru formule na šternberském Ecce Homo parku.

Kraje cílí i na fanoušky sportu

Fanouškům rychlých kol zůstal věrný i Jihomoravský kraj. „Chtěl bych vyzvatpříznivce motorismu, aby ode dneška nakupovali vstupenky na srpnovou Grand Prix České republiky, kterou se podařilo zachránit a v příštích pěti letech se pojede na Masarykově okruhu,“ uvedl jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Sport, i když ne ten motoristický, je hlavním tahákem expozice Vysočiny. „Letošní prezentaci Vysočiny jsme zaměřili na tři nejvýznamnější sportovní akce Vysočina Areny v Novém Městě na Moravě – Světový pohár v běhu na lyžích Zlatá lyže, Mistrovství světa horských kol a Světový pohár v biatlonu. Poprvé zde byl představen i kulturní kalendář, vydařený přehled aktivit našich organizací z oblasti kultury,“ přiblížil aktivity Kraje Vysočina hejtman Jiří Běhounek.

Jiné regiony, například Zlínský kraj, zase vsadily na rozmanitost. „Na Východní Moravě takřka vždy naleznete něco zajímavého, co byste marně hledali v jiných částech České republiky. Díky rozmanitosti kraje dokážeme uspokojit prakticky každého návštěvníka. Rozmanitost kulturních akcí, zajímavé odkazy historie a živé tradice dokážeme propojit dle přání návštěvníka s aktivním pohybem či naopak s pasivním odpočinkem,“ pozval k návštěvě Stanislav Mišák, hejtman Zlínského kraje.