Domů Nezařazené Růst úhrad ne...

Růst úhrad nemocnicím na vyšší platy zdravotníků stačit nemusí

0

Zdravotnictví si letos díky úhradové vyhlášce o deset miliard korun přilepší. Některé zdravotní pojišťovny kvůli tomu musely upravit své plány. Nepočítaly s takovými výdaji. Přesto ale nemusí peníze navíc pokrýt všechny změny, které resort čekají. Například na vyšší platy zdravotníků.

Letošní úhradová vyhláška pokračuje v trendu z roku 2014 a zvyšuje přísun peněz do zdravotnictví. Dokonce více, než některé pojišťovny původně čekaly. „Plán Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) počítal s navýšením nákladů na zdravotní péči na 146 miliard, avšak to bylo ještě před představením úhradové vyhlášky,“ řekl mluvčí největší tuzemské pojišťovny Oldřich Tichý. Poté, co VZP analyzovala její dopady, předpokládá, že letos vydá na péči zhruba 147,6 miliardy korun. I tak počítá VZP podle Tichého s vyrovnanou bilancí.

Podobně musela upravit svůj plán i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra. Její generální ředitel a prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček navíc nevylučuje, že pokud stát nezvýší příspěvek za své pojištěnce, mohly by se některé pojišťovny v polovině roku opět dostat do problémů. Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ale podle něj navýšení výdajů zvládne. „Nicméně náklady na zdravotní služby budou vyšší než příjmy, což v letošním roce dokážeme vykrýt využitím finančních prostředků z minulých let,“ sdělil Gajdáček.

Ani tak ale nemusí vyšší úhrady stačit na všechny změny, které ve zdravotnictví nastanou. „Úhradová vyhláška má základní dva cíle. Jednak poskytovatelům zdravotní péče plně kompenzovat zrušení zdravotních poplatků, druhým základním cílem je zajistit dostatek finančních prostředků lůžkovým zdravotnickým zařízením na platy,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček s tím, že obojí se povedlo. Zástupci nemocnic, odborů a pacientů to ale vidí jinak.

Ve státních nemocnicích už platy zdravotníků stouply

Alespoň zdravotníci ve státních nemocnicích mají jasno. Od ledna uvidí na výplatních páskách kvůli vládnímu nařízení o pět procent vyšší tarifní plat. Na tři čtvrtiny všech nemocnic v Česku se však povinné zvýšení platů nevztahuje. Fungují totiž jako obchodní a obecně prospěšné společnosti nebo církevní právnické osoby. Přidat svým zdravotníkům však plánovala i řada z nich. Možná ale nebudou mít kde brát.

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů totiž varuje, že velká část zdravotnických zařízení na zvýšení platů nemá dost peněz. A to včetně nemocnic, které podle nařízení vlády zdravotníkům přidat musí. Zvýšení platů by je tak mohlo srazit do dluhů. „Podle krizového štábu je příčinou konečná podoba úhradové vyhlášky, která negarantuje dříve dohodnutou minimální úhradu 103 procent oproti roku 2014, nezbytnou pro zvýšení mezd ve všech nemocnicích, a úhrady dlouhodobé péče zvyšuje jen minimálně,“ předestřel mluvčí štábu a místopředseda Asociace českých a moravských nemocnic Petr Fiala.

Rozsah problémů potvrdila za Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče i jeho předsedkyně Dagmar Žitníková. Ke konci ledna se proto zástupci krizového štábu sešli s premiérem Bohuslavem Sobotkou a ministrem zdravotnictví Němečkem. Ministerstvo teď bude vývoj skutečných úhrad sledovat Pokud se ukáže, že opravdu ve více případech na zvýšení platů nestačí, k problému se vrátí a bude jej řešit.

Na větší výdělek nesázejí ani specialisté v ambulancích. „Pojišťovny sice podle vyhlášky zaplatí za péči o své klienty více, ale zejména soukromí ambulantní lékaři s nějakým zvyšováním svých příjmů počítat nemohou. Zvýšení plateb od pojišťoven bude z větší části jen kompenzovat výpadek příjmů ze zrušených regulačních poplatků,“ upozornil prezident České lékařské komory Milan Kubek.