Domů Nezařazené Samosprávy ma...

Samosprávy mají méně peněz z daní, chybí nejen na veřejné služby

0
RUD

K vážným problémům může podle starostů do budoucna vést nedostatek peněz způsobený nižším výběrem daní. Jen v Olomouckém kraji jde o výpadek 120 milionů korun ve srovnání s loňským rokem a 106 milionů korun oproti příjmům plánovaným na letošek. Samosprávám tak můžou chybět peníze například na školství, dopravu, veřejné opatrovnictví či sociální služby, zaznělo dnes na Krajském setkání Svazu měst a obcí ČR v Olomouci.

„Velice tristní je v současné době situace s veřejným opatrovnictvím,“ podotkl předseda Svazu Dan Jiránek. Města a obce ho podle něj ročně dotují zhruba miliardou korun ze svých rozpočtů. „V malých obcích tuto činnost navíc starostové dělají zpravidla ve svém volném čase a nedostávají na to ani korunu,“ řekl Jiránek a dodal, že nový zákon o veřejném opatrovnictví je zatím v nedohlednu.

Méně peněz mají samosprávy i kvůli nižším příjmům z daní. Jednat o tom budou tuto středu hejtmani českých krajů s vládou. „Témat, která budeme projednávat s kabinetem Bohuslava Sobotky, je ale celá řada,“ komentoval to hejtman Olomouckého kraje Jiří Rozbořil. Řadu podnětů získali hejtmani právě od starostů. „Ty poslední se kromě daní týkají také dopravy, dotací z Evropské unie či financování sociálních služeb,“ přiblížil Rozbořil.

Mnoho problémů, i těch finančních, se dá totiž vyřešit vzájemnou spoluprací obcí a kraje, tvrdí primátor Olomouce Antonín Staněk. „U nás se k sobě obce nechovají macešsky, spolupracují a kraj rozděluje peníze tak, aby se dostaly tam, kde jsou třeba,“ doplnil.

I Olomouc však podle Staňkových slov pocítila dopad nižšího výběru daní. „Hledáme cesty, jak ho společně řešit třeba při financování institucí určených pro všechny, jako je Moravské divadlo, Moravská filharmonie či Zoo,“ uzavřel Staněk.