Domů Nezařazené Sezónní práce...

Sezónní práce skončily, nezaměstnanost ale klesla i v říjnu

0
nezaměstnanost

Sezónní práce, kterým analytici přes léto připisovali důležitý vliv na dosavadní pokles nezaměstnanosti, s příchodem podzimu skončily. Nezaměstnanost ale dál klesá. Dokazují to i čísla za říjen, která dnes zveřejnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR. Podle statistik klesla minulý měsíc nezaměstnanost ze zářijových 7,3 na 7,1 procenta. Počet volných pracovních míst se naopak zvýšil.

„Letní sezónní práce již v říjnu definitivně skončily a aktuální čísla ukazují skutečnou sílu ekonomického oživení, které dokáže tlačit míru nezaměstnanosti dál dolů. Rostoucí průmysl vytváří nová pracovní místa a podle posledních dat o nových zakázkách lze očekávat, že podniky budou dále nabírat,“ uvedl odborník na řízení lidských zdrojů z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers (PwC) Daniel Soukup.

V říjnu bylo oproti září bez práce o 9 460 lidí méně, ve srovnání se stejným měsícem loňského roku dokonce o 37 043. Firmy navíc nabízely nezaměstnaným více volných míst, meziměsíčně o 1 661, meziročně pak o 19 080.

Chybí proškolení specialisté

Do budoucna navíc odborníci na pracovní trh očekávají spíše další růst nabídky volných pozic. „Potvrzuje to i náš průzkum mezi šéfy významných českých firem, mezi nimiž převažují ti, co očekávají za letošní rok nárůst počtu zaměstnanců ve svých firmách. Obdobná růstová očekávání mají i pro příští rok. Obavy tak v současné době panují spíše z toho, zda bude na trhu práce dostatek kvalitních uchazečů o nová místa,“ doplnil Soukup.

To potvrdil i ředitel Odboru trhu práce na Úřadu práce ČR Jan Karmazín, podle kterého dávají firmy přednost proškoleným specialistům s praxí. „V tomto ohledu bohužel řada našich klientů nesplňuje požadavky zaměstnavatelů. Proto se firmám snažíme vycházet maximálně vstříc, a v případě, že víme, co potřebují, jsme schopni pro ně vytipovat ty nejvhodnější uchazeče a připravit je například v rámci rekvalifikací,“ přiblížil Karmazín.

Situace se liší region od regionu

Problémem jsou stále i značné rozdíly mezi regiony. Tradičně nejnižší nezaměstnanost hlásila Praha nebo některé okresy ve středních a jižních Čechách. S vyšší nezaměstnaností se naopak potýkají na severu Čech a Moravy. Nejvyšší byla v okresech Most (12,7 procenta), Ústí nad Labem (12,5 procenta), Bruntál (12,3 procenta), Karviná (12 procent) Chomutov a Ostrava-město (shodně 11,1 procenta), Děčín a Sokolov (9,8 procenta).

V mezinárodním srovnání si Česká republika nestojí špatně. Míra nezaměstnanosti Podle EUROSTAT se v Česku drží dlouhodobě pod průměrem Evropské unie (Česko 5,6 procenta, EU 9,8 procenta). Méně nezaměstnaných než v tuzemsku evidují třeba Němci nebo Rakušané, naopak třeba ve Francii, Litvě, Bulharsku, Irsku a řadě dalších zemí přesahuje nezaměstnanost evropský průměr.

Nezaměstnanost v krajích

(Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR)

nezaměstnanost