Domů Nezařazené Umění není vě...

Umění není vědecká centra postavit, ale udržet životaschopná

0
vědecká centra

CEITEC nebo ICRC? To jsou jen dvě prestižní vědecká centra z celé řady podobných institucí zbudovaných v Česku za ohromné částky jak z národních zdrojů, tak z dotací EU. Dokud trvá příliv evropských peněz, jejich budoucnost je celkem jistá. Centra se ale musí udržet i bez nich, jinak hrozí zemi mezinárodní ostuda i vracení dotací. Co dělat, aby nezašla na úbytě? Odpovídá člen vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

S pomocí peněz z EU vyrostla spousta vědeckých center. Co budeme muset udělat, aby se tato centra podařilo dlouhodobě udržet?

Musíme se srovnat s tím, že ten kdo centrum vybuduje, nese odpovědnost i za jeho udržení. Při vším respektu, umění není něco postavit, dokonce ani zaplatit, ale udržet jeho životaschopnost. Ti, kteří se pod projekt podepisují, si musí uvědomit, že nesou nemalou odpovědnost. Fakticky to znamená, že se nesmí budovat areály bez nasmlouvaných nájemců nebo uživatelů a bez smysluplného plánu, který jasně prokáže, že projekt je po od určité doby provozně a finančně soběstačný. Tvrdě se musí řídit nejen vlastní výstavba, ale následně i chod instituce, a to nejen po stránce odborné, ale i ekonomické.

Proč se stále nedaří intenzivnější spolupráci mezi vědeckou a akademickou sférou na jedné straně a komerčním sektorem na straně druhé?

Tento problém byl i jinde ve světě. Procházíme si tím, čím si prošla většina vyspělých zemí. Chyba je na obou stranách. Svět vědy je obvykle pohlcen svými odbornými problémy, věří nezdravě svým plánům a vizím a má tendenci podceňovat ekonomickou stránku věci. Investory bere částečně jako sponzory a domnívá se, že jim nabízí znalosti mimořádné hodnoty. Podnikatelé jsou zase příliš netrpěliví, často nerozumí podstatě výzkumu a místo taktického vedení vědců k hmatatelným koncům se utápí ve finančních koeficientech a nesmyslných požadavcích na výstupy.

Jak tuto spolupráci může Česká republika posílit?

Cesta je ve vzájemném respektu, ochotě vědců učit se finanční gramotnosti a naopak podnikatelů principům výzkumu. Vše je o lidech a schopnosti povznést se nad svým dvorkem a připravenosti nahlížet na svět úhlem svého partnera.