Domů Průmysl Ministerstvo ...

Ministerstvo kultury startuje pilotní projekt na podporu českého sklářství

0

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou zahajuje v těchto dnech činnost Kulturně-kompetenčního centra pro české sklo a bižuterii.

Vzniklo tak odborné servisní pracoviště, jehož cílem je poskytovat ucelené informace o těchto sklářských a bižuterních oborech všem zájemcům, a to také prostřednictvím veřejně přístupné webové databáze informací o českém skle a bižuterii.

Vznik pracoviště i databáze je pilotním projektem Ministerstva kultury České republiky v rámci podpory kulturních a kreativních průmyslů. Realizací pověřilo MK svou příspěvkovou organizaci Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, jedinou státní instituci se specializací na tyto jedinečné a celosvětově úspěšné obory. Projekt spolupracuje s dalšími resorty a agenturami (Ministerstvo zahraničí, CzechTrade, CzechTourism).

„Pro podporu kreativních průmyslů je obzvlášť důležitá mezioborová spolupráce a komplexní přístup. Do budoucna se chce Ministerstvo kultury vydat stejnou cestou v podpoře dalších vybraných oborů, případně kulturních oblasti,“ říká Monika Štěpánová, poradkyně Ministra kultury pro kreativní průmysly.

Na přípravě databáze jsme pracovali více než rok. Podařilo se nám do ní soustředit informace o soustavě odborných středních a vysokých škol, stálých muzejních a galerijních expozicích, zaniklých historických sklárnách, ale i o aktuální nabídce exkurzí do sklářských provozů a dalších turistických cílech,“ uvedla k databázi ředitelka muzea Milada Valečková.

Nová webová databáze nabízí také profily sklářských výtvarníků a obsahuje informace o třech stech sklářských a bižuterních firmách včetně charakteristiky jejich činnosti i rozsáhlou databanku fotografií. Databáze je přístupná na adrese www.czechglasscompetence.com, a to v české i anglické verzi. V plánu je v budoucnu i verze německá.

„Průběžně budeme prostřednictvím našeho servisního pracoviště databázi doplňovat a aktualizovat, přidávat odkazy na aktuální výstavy a zajímavé sklářské akce. Nabízíme také poskytování odborných expertních služeb formou rešerší, zprostředkování kontaktů a podobně,“ dodává hlavní kurátor muzea Petr Nový.

 

Žádné komentáře

Napište komentář