Domů Rozhovory, názory PORTRÉT: Bran...

PORTRÉT: Brankářská legenda Vladimír Nadrchal hokejem stále žije

0

V rubrice Portrét představuje náš redaktor Kristián Chalupa zajímavé osobnosti z Moravy. Dnes Vás seznámí s někdejší hvězdou brněnského hokeje Vladimírem Nadrchalem.

Slavný československý reprezentační brankář Vladimír Nadrchal, který počátkem letošního března oslavil své 78. narozeniny, velmi pozorně sleduje Mistrovství světa v ledním hokeji v Moskvě. Doslova jím žije, ale již jen jako televizní divák.

Nadrchal velmi oceňuje bojovnost a připravenost mladého národního týmu, který vybojoval v Moskvě již tři vítězství. Zápas se Švédskem, který v pondělí 9. května naše reprezentace vyhrála v poměru 4 : 2, označil za úžasný. „Kluci bojovali s nadšením a s velkým nasazením. Výsledek, kdy po první třetině prohrávali, dokázali obrátit v náš prospěch,“ říká legendární hokejový brankář Nadrchal.

Tuto brankářskou legendu jsem obdivoval již v 60. letech jako školák. Osobně jsem se s Vladimírem Nadrchalem seznámil ale teprve před pěti lety, když přišel do mého zábavného pořadu na Malé scéně Mahenova divadla. Vladimír Nadrchal svým vystupováním a chováním tehdy potvrdil to, co jsem již dříve věděl. Je to nejen mimořádně slavná postava československého hokeje, ale také velmi skromný člověk.

Nejlepší brankář mistrovství

Pardubický rodák Nadrchal přišel do Brna v roce 1957, aby zde absolvoval základní vojenskou službu a zároveň hrál hokej. Brněnský dres si pak oblékal až do roku 1974. Již necelý rok po svém příchodu z Pardubic do jihomoravské metropole, v roce 1958, byl na hokejovém mistrovství světa v Oslo vyhlášen nejlepším brankářem turnaje. Bylo mu tehdy pouhých dvacet a v Brně si v té době odbýval dvouletou vojenskou službu, která se nakonec ještě o tři měsíce prodloužila. Nadrchal byl také prvním brankářem v tehdejším Československu, který k chránění obličeje použil plastovou masku. Stalo se tak na mistrovství světa ve švýcarských městech Ženeva a Lausanne. V nejvyšší hokejové lize si poprvé zahrál již jako sedmnáctiletý mladík.

„Jako vojáci jsme byli ubytováni v sídle dnešní Jihomoravské krajské správy Policie ČR, v šestém patře. Stále jsme trénovali a mohli jsme také chodit prakticky každý den na vycházky,“ říká hokejová legenda Nadrchal. Ve stejnou dobu s ním podle jeho slov v armádě sloužil a zároveň i hrál za tehdejší Rudou hvězdu Brno kromě jiných další slavný hokejista Josef Černý. Vlastní vojenský výcvik probíhal každý rok vždy jeden měsíc.

Nadrchal sehrál v dresu československého národního mužstva 65 zápasů, zúčastnil se tří zimních olympiád a osmi světových šampionátů. Jeho brankářskými kolegy v naší reprezentaci byli Josef Mikoláš, Jiří Holeček či Vladimír Dzurilla. Na mistrovstvích světa 1961 a 1965 a na olympijských hrách v roce 1968 pomáhal Nadrchal vybojovat stříbrné, na olympijských hrách 1964 a na mistrovství světa 1959 bronzové medaile. V roce 1958 byl vyhlášen nejlepším brankářem šampionátu.

  Když jsem s Vladimírem v úterý, tedy den po vítězství našich barev nad Švédy v Moskvě, telefonicky hovořil, nabyl jsem podle hlasu přesvědčení, že slavný brankář, kterému bude za dva roky osmdesát let, zůstává věčným mladíkem a mohl by se do branky klidně znovu postavit.

Kristián Chalupa – Osobnosti, lidé a podlidé

img_439061_mainExterní redaktor Moravského hospodářství Kristián Chalupa napsal knihu s názvem Osobnosti, lidé a podlidé, v níž vážně, ale i se svým typickým humorem popisuje setkání, debaty či postřehy o zajímavých lidech. Mezi asi šesti desítkami osob najde čtenář netradiční portréty Emila Zátopka, Zdeny Mašínové, Karla Kryla, Václava Havla, Petra Oslzlého, Imricha Flassika, Stanislava Devátého, Bolka Polívky, Miloše Zemana, Karla Gotta, Zdeňka Rotrekla, Jiřího Kekrta, Ivana Diviše, Zdeňka Mlynáře. V knize je například i fiktivní rozhovor s V. I. Leninem.

Žádné komentáře

Napište komentář