Domů Rozhovory, názory Bratři chtějí...

Bratři chtějí pomoct vědě do praxe. V Brně dnes odstartovali Veletrh Věda Výzkum Inovace

0
Kreativní voucher

Veletrh Věda Výzkum Inovace ode dneška do pátku opanuje pavilon B brněnského výstaviště. Má spojit vědce a výzkumníky s firmami, které mohou jejich objevy přenést do reality. Podle manažera veletrhu Martina Janči podobná akce v Česku dlouho chyběla.  

Jak vás napadlo zorganizovat Veletrh Věda Výzkum Inovace?

Výzkumu a inovacím se věnuji už delší dobu. Vystudoval jsem Vysoké učení technické v Brně a mám tedy k této oblasti silný vztah. Bratr se zase zaměřuje na marketing a uspořádal již celou řadu veletrhů v Praze. Díky tomu, že se takto vzájemně doplňujeme, nás napadlo uspořádat nový veletrh s cílem vytvořit platformu, na které by se mohli setkávat výzkumníci s aplikátory. Něco takového v České republice dosud chybělo.

Pojmy, které nese váš veletrh v názvu, bývají ale často skloňovány i na akcích typu Mezinárodního strojírenského veletrhu (MSV) nebo veletrhu Amper. Co oproti nim nabízí ten váš?

Neděláme si ambice být tak velcí jako MSV nebo Amper a jdeme také trochu jiným směrem. Na těchto akcích firmy předvádí své inovace nebo věci, jež chystají. Naším záměrem je prezentovat výsledky výzkumu a vývoje, které třeba ještě ani nemají praktické uplatnění. Do toho přivádíme firmy, které umí podobné projekty uvést do praxe. Chceme, aby se tyto dvě skupiny setkávaly a měly prostor dojednávat další spolupráci. Díky vzájemné komunikaci bude moct být vývoj do budoucna přesněji zacílený, aby lépe odpovídal potřebám aplikátorů.

DSC_0255

Manažer Veletrhu Věda Výzkum Inovace Martin Janča.

Proč padla volba zrovna na Brno?  

V Brně jsem studoval a po rodném Zlínu je to mé nejoblíbenější město. To jen tak pro odlehčení. V Brně jednak existuje tradice strojírenského veletrhu, kde se prezentují technicko-vědní obory, a zadruhé je zde kromě technických i řada dalších vysokých škol a univerzit. Toho jsme chtěli využít. Proto jsme se také pokusili už tento ročník koncipovat multioborově, aby se zde mohly prezentovat všechna vědní odvětví bez rozlišení.

Kolik očekáváte účastníků?

S účastí jsme velice spokojeni, i když měl veletrh své porodní bolesti. Máme tu zhruba šedesátku účastníků, kteří se na veletrhu aktivně podílí, tedy vystavovatelů, poskytovatelů záštit a partnerů. Dnešní zahajovací den veletrhu jsme koncipovali jako kontraktační a pozvali na něj zajímavé hosty z oblasti výzkumu, vývoje i aplikace. Teď se nám tedy po výstavišti pohybuje zhruba 400 návštěvníků, což bylo naše očekávání a jsme rádi, že se naplnilo. Ve čtvrtek a pátek bude veletrh otevřen pro veřejnost a v těchto dnech očekáváme, že akci navštíví nejen lidé, kteří se o výzkum a jeho aplikaci zajímají, ale také studenti z jihomoravských středních a vysokých škol.

Co jim veletrh nabídne?

Je toho mnoho. Jedním z našich partnerů je například i VIDA! Science Centre, které má velmi zajímavou expozici popularizace výsledků výzkumu a vývoje. V rámci vstupenky na Veletrh Věda Výzkum Inovace je studentům otevřené zdarma. Vstup na veletrh stojí 100 korun pro dospělé a 50 korun pro studenty.

Co plánujete pro další ročník? Má veletrh ambici růst?

Těšíme se, že krátce po veletrhu dostaneme zpětnou vazbu od vystavovatelů i účastníků. Také podle ní se rozhodneme, jestli bude do budoucna stejný nebo větší. Rozhodně ale chceme, aby rostl. A co plánujeme? Například networkinfové akce, které se nám v prvním ročníku nepodařilo připravit, protože se zájemci o účast na veletrhu hlásili poměrně pozdě.