Domů Rozhovory, názory Komentář: Gen...

Komentář: Generální komik Jakeš opět promluvil o svobodě cestování

0
Milouš Jakeš

V souvislosti s blížícím se pětadvacetiletým výročím pádu komunistického režimu v naší zemi se ve sdělovacích prostředcích začínají objevovat rozhovory, vzpomínky, komentáře k tomuto významnému jubileu, které náš stát vrátilo do rodiny civilizovaných zemí s tržním hospodářstvím, dodržováním lidských práv včetně svobodného pohybu lidí a myšlenek.

Týdeník Reflex přinesl ve svém 43. čísle obsáhlý rozhovor s  bývalým generálním tajemníkem ústředního výboru KSČ Milošem Jakešem. Dnes dvaadevadesátiletý komunistický fanatik a kolaborant se sovětskou okupační mocí Jakeš vzpomíná nejen na listopadové dny roku 1989. Je zbytečné polemizovat s člověkem, který se v době, kdy byl nejmocnějším mužem Československa, mj. „proslavil“ svými výroky o brojlerech, které zaměnil za bojlery. V nynějším rozhovoru pro Reflex zazářil například slovy o tom, že Milada Horáková se těšila na příchod americké armády. Jakeš v rozhovoru doslova říká, „měla dostat nějaký léta, neměla být popravena“. Kolik roků by měl dostat on sám za podíl na přípravě a podpoře sovětské okupace? Demokratická společnost je ale velkorysá a Jakeš si zcela svobodně užívá důchodu, který je určitě podstatně vyšší než u obětí komunistického režimu.

V jiném rozhovoru, který Jakeš poskytl před více než dvaceti lety komunistickému týdeníku Naše pravda, dospěl k vtipnému závěru, že již dříve se mělo našim občanům umožnit svobodně cestovat. O kolik měsíců nebo dokonce let dříve se to mělo stát, však s humorem sobě vlastním, již tehdy neprozradil. V nynějším interview pro Reflex se opět bývalý nejvyšší soudruh z doby „normalizace“ vyjádřil i k otázce svobodného cestování. V tomto případě však byl o něco přesnější. Po čtvrtstoletí si vzpomněl, že výjezdní doložky se měly zrušit na konci roku 1989. Prý tehdy kritizoval ministerstvo vnitra, že je nezrušili již dříve. Jenže pro ně to byl podle Jakešových slov dobrý kšeft. Z rozhovoru tedy vyplývá, že nějaký úředník či úředníci na vnitru tehdy vlastně sabotovali nařízení nejvyššího představitele všemocné strany. Hodně pikantní.

Každý šéf Komunistické strany Československa v době totality byl něčím výjimečný. Klement Gottwald například až nezřízeně miloval alkohol a nikdy nepřesvědčil svou manželku Martu, aby vstoupila do KSČ. Antonín Novotný byl zase mezinárodně uznávaným elegánem a fešákem. Gustáv Husák pak zůstal přesvědčeným bolševikem, nebo to aspoň úspěšně předstíral, i po absolvování desetiletého trestu v tvrdých podmínkách komunistických kriminálů. V nejnovějším rozhovoru pro týdeník Reflex Miloš Jakeš svými výroky, a to nejen o svobodě cestování, opět potvrdil, že zůstal mezi československými generálními tajemníky nezpochybnitelným králem komiků.