Domů Rozhovory, názory Kašpar a válk...

Kašpar a válka na Ukrajině

0
válka na Ukrajině

S velkým potěšením jsem v nedávných dnech zhlédl v  Divadle Bolka Polívky hru francouzského dramatika rumunského původu Eugena Ionesca Plešatá zpěvačka. S představením přicestoval do Brna divadelní spolek Kašpar, který tuto slavnou absurdní hru úspěšně inscenuje již celých osm let.

Jedna z hlavních postav hry, pan Smith, vypráví ostatním přítomným anekdotu o hadu a lišce. Salvu smíchu diváků vyvolá moment, kdy vypravěč příběhu Smith řekne, jak had dal lišce pěstí doprostřed čela.

Shodou okolností jsem si den po zhlédnutí představení Plešatá zpěvačka přečetl v deníku Právo obsáhlejší rozhovor s bývalým prezidentem Václavem Klausem. V pasáži týkající se války na Ukrajině exprezident redaktorovi říká, že hned musí protestovat, protože nazvat problém, který tam je, konfliktem Rusko-Ukrajina, je přijetí určité apriorní hypotézy. O konflikt Rusko-Ukrajina se podle Klause vůbec nejedná. Zdůrazňuje, že tento menšinový názor obhajuje po celém světě a bude s tím pokračovat dále. Jasnou příčinou celého problému je naprostý neúspěch a nezdar Ukrajiny při zvládnutí postkomunistické éry. Ukrajina zvládla politickou, ekonomickou, sociální, transformaci daleko méně úspěšně než jakákoli jiná země střední a východní Evropy. To vyvolalo naprostou zranitelnost, chatrnost stability Ukrajiny, kdy stačilo jakékoli „drcnutí“ z jedné či druhé strany, aby Ukrajina začala mít vážné problémy. První příčina je tedy domácí. Václav Klaus je v rozhovoru velmi nekompromisní, když dále říká, že prvotním hybatelem byly nepochybně Spojené státy a jejich přátelé v západní Evropě i někteří naši politikové, kteří nadšeně jezdili řečnit na Majdan.

Václav Klaus již není dva roky prezidentem našeho státu. S tím se, alespoň navenek, smířil. S čím se ale nikdy při své povaze určitě nesmíří, je fakt, že je v západním demokratickém světě na rozdíl od svého zesnulého předchůdce Václava Havla daleko méně známý, a tak to již nejspíše zůstane napořád. Snaží se tedy upoutat pozornost aspoň na východ od našich hranic.

Po představení Plešaté zpěvačky v Divadle Bolka Polívky jsem měl možnost hovořit se dvěma představiteli hlavních rolí. Neznal jsem v tu chvíli bohužel ještě text zmíněného rozhovoru Václava Klause pro deník Právo. Jinak bych dramaturgovi či režisérovi divadelního spolku Kašpar navrhl, aby některý z protagonistů Plešaté zpěvačky v části věnované vyprávění anekdot zařadil do textu hry Klausův vtip o Ukrajině. Ačkoliv Rusko za pomoci speciálně vycvičených a vyzbrojených vojáků a v rozporu s mezinárodním právem anektovalo v loňském roce ukrajinský Krym, přesto se totiž podle Václava Klause nejedná o konflikt Rusko-Ukrajina. Klausova anekdota o neúčasti Ruska v konfliktu na Ukrajině je nepochybně, ale opravdu nepochybně ještě lepší než ta s hadem, který dal lišce pěstí do čela.