Domů Rozhovory, názory Komentář: Do ...

Komentář: Do Chorvatska za každou cenu

0
Chorvatsko

Letní turistická sezóna se v Evropě pomalu přehoupla do své závěrečné fáze. Tisíce našich turistů tráví stále ještě dny volna na jihoevropských i vzdálenějších plážích. Nejvíce jich opakovaně, podobně jako v předchozích letech, cestovalo za sluncem do Chorvatska.

V červenci roku 1991 jsem byl se dvěma redakčními kolegy z tehdejšího deníku Lidová demokracie na čtyřdenní reportážní cestě v rozpadající se Jugoslávii. Právě probíhal krvavý proces osamostatnění Chorvatska. Ve vojenském táboře vytvářející se chorvatské armády poblíž městečka Dvor na Uni nás bojovníci v maskáčích hostili pivem, kávou, salámem a cigaretami. Vše, jak nám sami řekli, pocházelo od dárců z Německa.

Jeden z vojáků za souhlasného přikyvování ostatních ocenil naši „statečnost“, že jsme se odvážili dojet až na jejich stanoviště. Kdybychom však tušili, že na naše redakční auto bude někdo skutečně střílet, možná bychom si cestu za příslušníky chorvatské gardy rozmysleli. Během přátelské besedy s vojáky, která se protáhla na čtyři hodiny, jeden z mužů řekl, že až vyhrají válku a Chorvatsko se stane nezávislým státem, budou určitě mezi prvními návštěvníky přímořských pláží turisté z vaší země.

Měl pravdu. Češi začali jako první zahraniční hosté do Chorvatska jezdit, a to v době, kdy ještě nebylo v zemi zcela bezpečno. To mi potvrdil i můj dlouholetý známý, chorvatský novinář Zlatko Starčevič, který někdy v polovině 90. let přijel do naší země. Zároveň ale připustil, že se Chorvati z různých důvodů dívají na Čechy trochu „skrz prsty“. Sám jsem měl možnost se během dovolené v Opatiji v první polovině 90. let přesvědčit, že Češi nepatří v Chorvatsku k nejoblíbenějším zahraničním hostům. Nejčastěji se hovoří o Češích jako o velmi šetrných lidech, kteří si sebou vozí ve velkém nejen konzervy a další potraviny, ale také nápoje – často bedny pití na celý pobyt. Ze strany Chorvatů je rovněž zmiňována nekázeň Čechů, kteří mnohdy nerespektují různé bezpečnostní předpisy a porušují pravidla silničního provozu. Někdy se také mluví o „buranství“ Čechů. Naši občané si zase stěžují na přemrštěné ceny za jídlo a pití, na přezíravé chování personálu v hotelech a také na přehnanou přísnost tamní policie.

Podle statistik Chorvatsko nejvíce navštěvují turisté z  Německa, které následují občané Slovinska, za nimi jsou Italové a čtvrtí Rakušané. Na pátém místě se umístili Češi. Němců přijelo v roce 2014 do Chorvatska téměř dva miliony, zatímco počet Čechů přesáhl 661 tisíc. Naše republika se tedy drží v první pětce. Významně narostl i počet polských turistů, kteří se v příjezdech zařadili na šesté místo, hned za nás. Ve zvýšené míře také začali navštěvovat Chorvatsko turisté ze Skandinávie a z Velké Británie. V posledních letech přijíždějí do Chorvatska také návštěvníci z Ruska i z dalších států bývalého Sovětského svazu. Poslední události na Ukrajině a sankce proti Rusku příliv turistů z těchto zemí ale částečně omezil.

Některé sdělovací prostředky přinášejí nyní opět články o předraženém jídle i pití, o aroganci Chorvatů vůči českým turistům. Naposledy to bylo v 35. čísle časopisu Týden. Osobně jsem nedávno mluvil s několika lidmi, kteří si rovněž stěžovali na přezíravé chování některých Chorvatů a zejména na přemrštěné ceny. Tyto jsou bezpochyby řízeny neviditelnou rukou trhu. Avšak i na neúměrné ceny lze zareagovat tržním chováním a prostě cestovat jinam. Jet k moři do Itálie nebo do Řecka, kde jsou potraviny a nápoje cenově přijatelnější a chování místních k zahraničním návštěvníkům, včetně těch českých, téměř vzorové. Za rok, až začne letní turistická sezóna, se však mnoho nezmění. Do Chorvatska pojedou opět statisíce Čechů, z nichž mnozí si povezou pivo v petlahvích, paštiky a nakládané maso. Budou pak nadávat na Chorvaty i na vysoké ceny. A proč? Na rozdíl od Itálie či Řecka se v Chorvatsku dá přece domluvit česky, je to relativně blízko, krajina je tam přece tak krásná… Proč by nás měla zajímat krásná krajina jiných zemí, proč se koupat v jiných mořích, když ten chorvatský Jadran je tak úžasný?