Domů Rozhovory, názory Komentář: Gen...

Komentář: Generálové Kovanda a Páleník by po policistech určitě nestříleli

0

Prakticky všechny naše sdělovací prostředky s výraznými titulky informovaly o verdiktu pražského obvodního soudu, který minulý pátek zprostil Janu Nečasovou (dříve Nagyovou) viny za zneužití vojenské tajné služby ke sledování manželky tehdejšího premiéra Petra Nečase. Obvodní soud osvobodil i ostatní obžalované – bývalé šéfy Vojenského zpravodajství generály Ondreje Páleníka, Milana Kovandu a plukovníka Jana Pohůnka. Verdikt není ale pravomocný, protože státní zástupce se na místě odvolal. Případ tak projedná Městský soud v Praze.

Bez ohledu na jeho výsledek je ale již nyní v podstatě jasné, že případ zničení největší polistopadové korupční chobotnice se nekoná. Tak aspoň v červnu 2013 vrchní státní zástupce Ivo Ištvan a šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Robert Šlachta nazvali nastartování razie proti údajným mafiánským kmotrům, prodejným politikům a „slídivým“ vojenským zpravodajcům. Konstrukce obžaloby je po dvou letech urputného snažení Vrchního státního zastupitelství v Olomouci víceméně v troskách. Stát (tedy všichni řadoví občané – daňoví poplatníci) byl již nucen některým stíhaným v této kauze přiznat vysoké odškodné.

Vrchní státní zástupce Ivo Ištvan v rozhovoru pro sobotní deník Právo mimo jiné řekl, že v případě vazby tří exposlanců měl Nejvyšší soud ČR odlišný právní názor. Na námitku redaktora, že je to alibismus, Ištvan připouští, že to tak znít může, ale…. Palba kritiky většiny novinářů míří ve věci stíhání Jany Nagyové a spol. na státní zástupce. Přitom jakoby trochu stranou zůstává policejní plukovník Robert Šlachta. Stále nebylo totiž jednoznačně objasněno, proč do monstrózní akce před dvěma lety proti třem vojákům, třem exposlancům a Nagyové bylo nasazeno takové množství policistů. Údajně jich měly být na čtyři stovky. Neuvěřitelné. Jeden můj známý právník v této souvislosti nedávno konstatoval, že stovky vyzbrojených policistů byly v červnu 2013 nasazeny z důvodu obav před elitními vojáky Milanem Kovandou a Ondrejem Páleníkem. Oba jmenovaní mají totiž za sebou účast v zahraničních vojenských misích, kromě jiného i v Afghánistánu, a co kdyby je tehdy napadlo zatýkajícím policistům se postavit na odpor. Ze strany mého známého to byla ale jen humorná nadsázka. Hrdinové z Afghánistánu by na naše policisty v žádném případě nestříleli, i když to určitě z doby bojů proti Talibanu perfektně ovládají.