Domů Rozhovory, názory Komentář: Mil...

Komentář: Miloš Zeman je již světoznámým politikem

0
Miloš Zeman

Český prezident Miloš Zeman se konečně opět dostal na stránky světového tisku a do vysílání zahraničních televizí. Díky svým prokremelským postojům ve věci války na Ukrajině, vulgaritám a také kvůli zpochybňování brutality policejního zásahu na Národní třídě před pětadvaceti lety vyzývaly skandující davy včera v Praze, ale i v dalších městech republiky prezidenta Zemana k odstoupení. Na tribunu, kde byly přítomny i hlavy států Polska, Německa a Maďarska, létala na Miloše Zemana i vajíčka a rajčata.

Přední německé, britské, ale i mimoevropské deníky, tiskové agentury či televizní stanice si všímají protestů proti Zemanovi ve výroční den začátku pádu komunismu v naší zemi. Například deník Die Welt se domnívá, že Češi chtějí „integritu a upřímnost – v zásadě druhého Havla“. Autor článku připomíná, že ještě v předvečer 17. listopadu Zeman zpochybnil brutalitu zásahu proti studentům před pětadvaceti lety. Na Zemanův komentář policejního zákroku na Národní třídě v roce 1989 upozornila i německá televizní stanice ARD – podle ní byl jedním z důvodů, proč v pondělí protestující mávali na Zemana červenými kartami. Velkou pozornost věnují pondělním událostem v Praze také ukrajinské sdělovací prostředky, které si všímají zejména toho, že Zeman byl terčem útoku za své proruské postoje. Připomínají rovněž transparent s nápisem „Nechceme se stát ruskou kolonií“. Deník Ukrajinská pravda při této příležitosti zmiňuje, že český prezident je jediným evropským lídrem, který veřejně popřel ruskou invazi na východ Ukrajiny.

Měl jsem možnost v prosinci před jedenadvaceti lety s Milošem Zemanem jako novinář poměrně dlouze diskutovat během přátelského posezení. Zeman, který přijal po tiskové konferenci mé pozvání na číši vína, byl v té době předsedou strany, která ještě neměla své zastoupení ve vládě. Během dvouhodinového setkání v našem brněnském bytě, kterému byl přítomen i tehdejší místopředseda ČSSD Václav Grulich, pan Zeman sršel humorem, s chutí popíjel moravské bílé víno a kouřil jednu cigaretu za druhou. Musím přiznat, že mne tehdy svou lehkou konverzací mile překvapil. Docela jsem mu také uvěřil, že jeho čas teprve přijde a jednou se o něm bude psát i ve významných zahraničních denících.

Nyní tento čas tedy skutečně nastal. Je to podruhé, kdy o Miloši Zemanovi informují ve značném měřítku významná zahraniční masmédia. Poprvé to bylo ihned po jeho zvolení prezidentem České republiky v přímé volbě. Po včerejšku je Zeman opravdu ve světě známý. Červená karta, kterou mu v pondělí 17. listopadu 2014 udělily tisíce lidí na Národní třídě i na dalších místech Prahy za jeho chování a některé výroky ho však evidentně zaskočila.