Domů Rozhovory, názory Komentář poli...

Komentář politologa: Vládne strana, která nevzešla z voleb

0

Jaký vliv na dění v naší zemi by podle Vás měla mít strana, která neuspěla ve volbách? Pokud jste odpověděli „nulový“, patříte stále ještě mezi většinu, která chápe, jak fungují základy demokracie.

Díky odvaze státního zástupce Ištvána se letos v česku okurková sezóna nekoná. Zatímco odchod Nečasovy vlády byl jako ze špatné telenovely, tomu, co se děje v posledních dnech, se příliš smát nelze.

Jistá strana, která neprošla sítem voleb, v současnosti vládne z Hradu i Strakově akademii. Ano, řeč je samozřejmě o Straně práv občanů – Zemanovci. Jejich bývalý předseda a zakladatel využil svých ústavních pravomocí a najmenoval vládu jemu blízkých lidí.

Je to samozřejmě v pořádku z hlediska ústavy, ale problém to je z pohledu ústavních zvyklostí. K úřednickým vládám se prezidenti v Česku uchylují v situacích, kdy neexistuje většina ve sněmovně. Ale my ji tam dnes – ke vzteku milionů lidí – stále máme.

Zemanovci obsadili důležité posty

Kromě Zemana najdeme na vedoucích postech v ČR hned několik Zemanovců. Hradní kancléř Mynář se kvůli angažmá na Hradě vzdal předsednictví ve SPOZ, hradní poradce Martin Nejedlý je stále místopředsedou Zemanovců, premiér Jiří Rusnok za SPOZ dokonce kandidoval ve volbách.

Ministr vnitra Martin Pecina vstup do SPOZ zvažuje (mluví se také o ministryni Benešové) a na otázky, jestli nakonec do SPOZ nevstoupí více ministrů současné vlády, odpovídá Mynář dosti podezřele. Nově přibyl také vedoucí na Úřadu vlády Radek Augustin, rovněž místopředseda SPOZ.

Z pohledu Zemanových příznivců je to jasné – bývalou vládní koalici tady stejně už nikdo nechce, tak co? A sám Zeman má v kapse navíc ještě jeden trumf a to 2,7 milionu hlasů z přímé volby prezidenta.

Problém je v tom, že mandát je na čtyři roky a pocit prezidenta nebo průzkumy veřejného mínění s tímto faktem nic nezmůžou. To bychom jinak vyměňovali vládu pokaždé po dvou letech. Mnohem horší je ale onen argument s počty hlasů.

Jestli ve volbách kandidujete společně s dalšími třiceti stranami, obvykle se stane, že nikdo nezíská přes 30 % hlasů. Když ale kandidují pouze dva lidé, jeden z nich logicky musí získat většinu. Protože k volbám chodí vždy zhruba stejné množství lidí, nemůže jakákoli strana získat ani polovinu toho, co prezident. Zeman je mimořádně inteligentní člověk, nelze ho tedy podezřívat z hlouposti. Zbývá pro něj typická manipulace.

Zatímco účast zázračně oddluženého Jana Fischera ve vládě nadzvedla obočí (nebo něco jiného) řadě občanů, to co se děje na ministerstvech spravovaných Zemanovými kamarády, je už doslova nebezpečné. Část nebezpečí spočívá v tom, že vše probíhá skrytě, protože to není mediálně atraktivní téma.

Personální zemětřesení na úřadech

„Vláda odborníků“ – termín, který Zeman vnutil médiím místo úřednické vlády – stihla za prvních 14 dní vyměnit již 36 lidí na vrcholných postech ministerstev (více o tématu zde – link). Poměrně značné zásahy na to, že nedisponují jakýmkoli mandátem…

Když pomineme fakt, že rozhodují o osudech jednotlivých lidí, určují noví ministři také efektivitu, s jakou budou resorty do budoucna pracovat. Rozprášení týmů úředníků je v česku již nechvalně známý fenomén. Příliš důvěry nevzbudí ani dosazování kamarádů z minulosti, např. v případě Fischera pracovnice z kampaně.

Na to, že Zemanovci získali ani ne čtyři a půl procenta ve volbách, má tato strana v současnosti větší vliv, než kdejaká parlamentní partaj. Jestli se jedná jen o krátkodobé mediální varieté ukáže až čas. Ale pracovní místa mnohdy zkušeným odborníkům to již nejspíš nevrátí, nehledě na škody, které mohou neuvážené zásahy do resortů způsobit.

Žádné komentáře

Napište komentář