Domů Rozhovory, názory Komentář: Pom...

Komentář: Pomocníci migrantů by měli své aktivity zaměřit jiným směrem

0

Rakouská aktivistka Fanny Müllerová-Uriová si ve sdělovacích prostředcích postěžovala na chování českých policistů během pondělního zásahu proti běžencům na makedonsko-řecké hranici. Informovala o tom tisková agentura APA. Makedonským kolegům se zvládáním proudu běženců od února pomáhá totiž sedmadvacet českých policistů. Na zmíněné hranici působí ale i strážci zákona ze Slovenska, Chorvatska a také z Rakouska.

Podle Müllerové-Uriové čeští policisté aktivisty verbálně napadali a dokonce do nich prý strkali. Rakušanka se v pondělí zúčastnila spolu s několika desítkami dalších aktivistů a novinářů pokusu běženců dostat se do Makedonie. Müllerovou-Uriovou stejně jako ostatní zadržely makedonské bezpečnostní jednotky. Aktivisté byli odděleni od uprchlíků a předvedeni na policejní úřadovnu. Policisté je zde prý následně zadržovali až do pěti hodin rána dalšího dne a před propuštěním museli zaplatit pokutu 300 eur. Těmito slovy popsala Müllerová-Uriová “policejní teror” během kterého si údajně Češi natáčeli obličeje dobrovolných aktivistů.

Řecké úřady tvrdí, že dobrovolníci poskytující utečencům humanitární pomoc vybízejí migranty z tábora Idomeni na hranici s Makedonií, aby hledali cestu, jak se do sousední země dostat. Řecký vládní zmocněnec pro uprchlíky Jorgos Kyritsis sdělovacím prostředkům řekl, že tito lidé rozdávají běžencům prospekty s pokyny, jak obejít hraniční plot. Müllerová-Uriová existenci takových letáků popřela a uvedla, že pondělní akce nebyla organizovaná. Makedonie běžence zadržela a vrátila je zpět do Řecka.

Je sice chvályhodné snažit se pomáhat lidem v nouzi, ale přitom je třeba dodržovat zákony. A ty platí jak pro tzv. uprchlíky, tak i pro ty, kteří jim přišli dobrovolně pomáhat. Nezákonně překračovat hranice států je trestné a v některých zemích, vedených diktátory, hrozí za podobné porušení zákona dokonce i smrt.

Statisícové masy běženců z Asie a z Afriky se již dlouhé měsíce snaží z nejrůznějších důvodů nelegálně vstoupit na území evropských demokratických zemí. V září loňského roku na hranících mezi Srbskem a Maďarskem a nyní i mezi Makedonií a Řeckem použili migranti proti strážcům zákona dokonce násilí. To je jednoznačně nepřijatelné. Aktivisté typu Fanny Müllerové-Uriové by si to měli uvědomit a zaměřit své aktivity trochu jiným směrem. Mohli by se pokusit pomocí letáků či prospektů běžencům vysvětlit, že svobodný svět nemůže například v žádném případě poskytovat azyl těm, kteří se domáhají přejít hranice násilným způsobem. K jejich ochraně přispívá také přítomnost symbolické sedmadvacetičlenné skupiny českých policistů, kterým za to patří dík.