Domů Rozhovory, názory Komentář: Pro...

Komentář: Protiameričtí extrémisté a blázni ve Vyškově neprošli

0
americký konvoj

Tristním dojmem působila v neděli 29. března 2015 odpoledne poblíž Vojenské akademie ve Vyškově skupinka extrémistů, která se pokoušela vyvolat pozornost svým protiamerickým vystupováním. Počet těchto provokatérů bylo možné spočítat na prstech obou rukou. Někdo říkal, že jich bylo dokonce o dva či tři více. V každém případě se však zcela ztráceli v mnohatisícovém moři příznivců amerického konvoje. Lidé přišli s americkými vlajkami, s pivem a koláči přivítat spojenecké vojáky a dát tak najevo, kam naše země po dvou okupacích v minulém století patří.

Jakýsi Jiří Vyvadil, který si z nedostatku jiné činnosti pro sebe a několik desítek svých kamarádů či podobně smýšlejících před časem založil spolek Přátelé Ruska v ČR, ve 14. čísle časopisu Týden kromě jiného prohlásil, že protesty proti americkým vojákům na našem území jsou užitečné a správné. Odpor proti NATO a úvahy o jiném bezpečnostním uspořádání jsou podle jeho slov zcela namístě. Vyvadil se rovněž nechal slyšet, že NATO a zejména USA představují největší bezpečnostní ohrožení pro světový mír. Pro stejné číslo Týdne, které vyšlo v pondělí 30. března, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek naopak uvedl, že čelíme zákeřnému útoku na základní hodnoty, které nám ještě před pěti lety přišly nezpochybnitelné. Kalousek připomněl, že na rozdíl od Polska máme zde silnou proruskou lobby a ruský vliv na naše domácí dění je nesrovnatelně silnější. Lidé, kteří v neděli 29. března 2015 přišli před vyškovskou Vojenskou akademii, nemohli tyto dva rozdílné pohledy ještě znát. Počet přívrženců spojenectví s USA a členství České republiky v NATO ale jasně ve Vyškově ukázal, který ze dvou citovaných názorů je našim občanům bližší.

Mezi těmi, kdo přijeli do Vyškova pozdravit americké spojence, byl rovněž archeolog Martin Geisler z Brna. Podobně jako já byl i on velmi potěšen obrovským počtem příznivců amerického konvoje. Geisler vyslovil názor, že právě díky aktivitám a rétorice Filipových komunistů a také lidí typu Jiřího Vyvadila nebo poslance Jaroslava Foldyny přišlo před vyškovskou Vojenskou akademii pozdravit Američany tak velké množství občanů. V podobném duchu se vyjádřil i brněnský podnikatel Pavel Vojtěch nebo písničkář a textař Ziggy Horváth. Ten zdůraznil zároveň radost nad tím, že konečně může se svým synem osobně přivítat americké vojáky.

Bez ohledu na to, jak proběhnou poslední hodiny krátkého pobytu několika stovek příslušníků ozbrojených sil USA na území České republiky, extrémisté, hlupáci a antiameričtí blázni, jak je nedávno nazval prezident Miloš Zeman, v neděli ve Vyškově neprošli. Byli nakonec jenom téměř neviditelní a především hodně směšní, podobně jako duchovní otci jejich protestů.