Domů Rozhovory, názory Komentář: Rus...

Komentář: Ruský propagandistický film o srpnu 68 by měla Česká televize odvysílat

0
1968

Těsně po srpnové okupaci v roce 1968 vydali sovětští propagandisté tzv. Bílou knihu, která měla za úkol objasnit čtenářům důvody masivní ozbrojené akce proti Československu. Jednalo se totiž o největší vojenskou operaci na území Evropy od skončení druhé světové války. Během tohoto zásahu vpadlo v prvních deseti dnech do naší země více než 700 tisíc cizích vojáků, v drtivé většině příslušníků Sovětské armády.

Asi stošedesátistránková brožovaná publikace s názvem K událostem v Československu a s podtitulem Fakta, dokumenty, svědectví tisku a očitých svědků představuje neskutečnou snůšku lží, polopravd a prohlášení vytržených z kontextu. Podobně jako v případě současného konfliktu na Ukrajině se v „Bílé knize“ hovoří o kontrarevolucionářích či fašistech, kteří se chystají vraždit komunisty a další skutečné vlastence. V textu může ale čtenář narazit i na docela komické momenty. Například na straně 26 anonymní kolektiv autorů tzv. Bílé knihy mj. píše: „Velmi ostře se změnil i vnější vzhled některých československých chlapců a děvčat, objevovalo se stále více vlasatých v košilích s reklamními nápisy Coca-Coly. Zvýšil se nákup alkoholu a vzrostl počet narkotiků, velmi silně se zvýšil počet trestných činů mladistvých. Reakční živly podkuřovaly mládeži, rozpoutávaly nihilistické vášně…“ Zajímavým faktem bylo i to, že „Bílá kniha“ tehdy vyšla ve dvou verzích. Na rozdíl od českého vydání byly v její rusky psané verzi i fotografie. Čtenář v SSSR mohl na nich například vidět samopaly a kulomety zabavené sovětskými vojáky v tajných skladech fašistických kontrarevolucionářů. Ve skutečnosti se jednalo o fotografie pořízené ve skladech Lidových milicí.

V pondělí 1. června si pozval ministr zahraničních věcí ČR Lubomír Zaorálek velvyslance Ruské federace Sergeje Kiseljova. Od ruského diplomata požadoval vysvětlení, proč byli na „sankční“ seznam umístěni čtyři čeští politici a také se zajímal o dokumentární film, který v nedávných dnech odvysílala ruská státní televize Rossija 1. Dokument totiž neuvěřitelně lživě zkresluje fakta o sovětské agresi ze srpna 1968.

„Stejně jako nemůžeme připustit, aby se překrucovala historie druhé světové války, nemůžeme si dovolit, aby se takto hrubě nerespektovala pravda o událostech roku 1968 v Československu,“ uvedl v pondělí ministr Zaorálek.

Když si jako pamětník srpnové okupace vybavím zmíněnou „Bílou knihu“, kterou mám dosud doma, velmi rád bych se také podíval (a určitě by se našlo mnoho dalších zájemců) na nynější ruský propagandistický dokument o srpnových událostech z doby před sedmačtyřiceti lety. Česká televize či některá z komerčních televizních stanic by měla tento film zakoupit (pokud existují dvě verze, jako v případě „Bílé knihy“, tak raději tu určenou divákům v Rusku) a pro milovníky černého humoru z řad české veřejnosti dokument v hlavním vysílacím čase promítnout.