Domů Rozhovory, názory Komentář: Rus...

Komentář: Rusnokova vláda rozdává vyhazovy bez mandátu

0

Dozorčí rada Českých drah odvolala na podnět ministra dopravy za podivných okolností ředitele ČD. Ve středu prohlásil designovaný premiér ČR Jiří Rusnok: „Je to zcela v souladu s mandátem, který máme.“ Zapomněl ale zmínit, o jakém mandátu to mluví a kdy a od koho jej dostal…

Klasicky demokracie funguje zhruba takto: kandidujete na veřejný post, který má být po určitou a přesně vymezenou dobu spravován jedním člověkem tak, aby zastupoval zájmy lidí, kteří mu dali svůj hlas. Tomuto křeslu, ale i přeneseně možnosti činit rozhodnutí za občany, se říká mandát.

A s Rusnokovou vládou se to zatím má tak, že má pouze ta křesla, ale nikdo ji neudělil možnost za kohokoli rozhodovat, tedy cokoli měnit. Dámy a pánové z vlády to ale asi úplně nechápou. Jinak by ani neotočili stránku kalendáře ve svých (dočasných?) kancelářích, natož aby si nechali na dveře napsat své jméno.

Naopak, za zemětřesení na ministerstvech by se nemusela stydět kdejaká opoziční vláda, která se po defenestraci neoblíbené koalice ujala moci. 36 vyměněných lidí v nejvyšších i nižších patrech ministerstev za dva týdny.

Ty nejvyšší posty kolikrát obsazují kamarádi, třeba z prezidentské kampaně, ty nižší je možno vyhandlovat se stranami, až přijde čas na boj o hlasy. Za oběť čistkám padlo mnoho expertů, což může být vážné riziko např. u evropských dotací.

A teď k tomu všemu přidává Rusnokův ministr dopravy odvolání Petra Žaludy, ředitele Českých drah. Prý firmu příliš zadlužil a nemůžeme si dovolit ztratit ani další den. Natož třeba týden, který zbýval do hlasování o vyslovení důvěry!

Ať už si o hospodaření a vedení Petra Žaludy myslíme cokoli, jistě by nás mělo zarazit, že jej odstranil člověk, který za týden touhle dobou může opouštět ministerstvo s krabicí v ruce.

Co hůř – na Žaludovo místo byl povolán Dalibor Zelený, který už jednou České dráhy vedl. Bylo to v letech 1998 až 2003. Jestlipak uhádnete, kdo byl v té době u moci. A taky je to ten pán, který pro nás zakoupil italské zázraky zvané Pendolino.

Dnes byl také odvolán nový ředitel Národního divadla, kterého v lednu jmenovala ministryně Hanáková. Nastoupit měl v srpnu. Ministr kultury Balvín ho ale odvolal. V práci tedy nevydržel ani jeden den. Židle se houpe i pod ředitelem Národní galerie…

Asi žádná vláda nemůže být v tuto chvíli méně oblíbená, než Nečasova. Ale ať už vládě lidé fandí, nebo ne, měla by vždy mít mandát od nás, občanů. To zas není tak drastický požadavek. Minimálně v parlamentní demokracii.