Domů Rozhovory, názory Komentář: Uzn...

Komentář: Uznání maďarské vládě za odvahu

0

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun odsoudil v těchto dnech způsob, jakým se maďarské úřady chovají k zahraničním uprchlíkům na své jižní hranici. Používání slzného plynu, pepřového spreje a vodních děl označil za nepřijatelné. Zdůraznil přitom, že se jedná o lidi, kteří prchají před násilím a pronásledováním.    

O dva dny později rumunský ministr zahraničních věcí Bogdan Aurescu k přípravě budování ochranného plotu na maďarsko – rumunské hranici prohlásil, že jde o autistický a nepřijatelný čin. Kritika se kvůli zákroku vůči několika stovkám agresivních migrantů, kteří použili kameny, železné tyče a další předměty proti maďarským policistům, snesla na Maďarsko i ze strany Srbska a některých dalších zemí.

Maďarsko vylíčilo naopak zásah policistů na hranici se Srbskem za „legitimní reakci na invazi“. Maďarský ministr zahraničních věcí Péter Szijjartó v neděli na rumunskou kritiku tvrdě reagoval. „Čekali bychom víc zdrženlivosti od ministra zahraničí státu, jehož premiér čelí trestnímu stíhání,“ prohlásil Szijjartó s narážkou na případ předsedy rumunské vlády Victora Ponty. Ten byl minulý týden po několikaměsíčním vyšetřování obžalován z korupce, padělání listin a praní špinavých peněz. „Jsme stát s více než tisíciletou historií, během níž jsme museli bránit nejen sami sebe, ale mnohokrát i celou Evropu. Právě to se děje i teď, ať se to rumunskému ministru zahraničí líbí nebo ne,“ zdůraznil dále Szijjartó. Jeho úřad si na pondělí pozval rumunského velvyslance v Budapešti ke „konzultacím“.

Bezradná Evropa čelí v současné době skutečně nevídané a masivní invazi migrantů ze Sýrie, Iráku, Afghánistánu, Pákistánu, Eritreje a některých dalších afrických zemí. Mezi potenciálními žadateli o azyl jsou ale i tisíce občanů samostatného Kosova. Utíkají tedy ze země, která si za aktivního přispění svobodného světa prosadila před časem nezávislost. Nyní samostatné Kosovo, kde se dávno nebojuje, opouštějí s vidinou lepší životní úrovně v Německu, Francii či ve Skandinávii.

Minulého týdne maďarská policie použila razantně proti několika stovkám zdivočelých migrantů, kteří si z nějakého neznámého důvodu mysleli, že pro ně zákony neplatí, slzný plyn a obušky. Patří jí za to dík všech soudně uvažujících Evropanů, že se odvážně postavila na obranu Schengenského prostoru a celé Evropské unie, tedy i naší republiky. Shodli se na tom ostatně v nedělní televizní debatě na Primě europoslanec za ODS Jiří Zahradil a sociálnědemokratický hejtman Michal Hašek. V této debatě mimo jiné zaznělo i to, že Maďaři teď nedělají nic jiného, než že zabezpečují Schengen.

Maďarsku patří aktuálně uznání i za to, že během úterního hlasování v Bruselu jejich zástupce odmítl nesmyslné kvóty určující jednotlivým státům EU, kolika tzv. uprchlíkům musí poskytnout útočiště. Namísto toho maďarský premiér Viktor Orbán při své nynější návštěvě Bavorska navrhl rozdělení migrantů podle celosvětových kvót. Myšlenka určitě zajímavá, nicméně málo reálná.