Domů Rozhovory, názory Komentář: Vác...

Komentář: Václav Klaus nejspíše míří zpět do vysoké politiky

0

„My, níže podepsaní občané České republiky, nechceme pasivně přihlížet tomu, jak naše státní instituce a političtí představitelé ztrácejí v této – pro náš stát přelomové – chvíli čas a nečiní to, co je podle Ústavy ČR jejich hlavní povinností. Tou je – na prvním místě – hájit zájmy a bezpečnost občanů České republiky. Masová migrace představuje zásadní ohrožení stability Evropy i jednotlivých členských zemí Evropské unie. Jsme konfrontováni se zásadní hrozbou pro budoucnost naší země.“

Těmito vzletnými slovy začíná petice, kterou v uplynulých dnech inicioval v Lysé nad Labem Václav Klaus. Občan a bývalý prezident petici podepsal jako první. Téhož dne na exprezidentovu výzvu občanům naší země zareagoval premiér Bohuslav Sobotka. „Ještě se budou i do budoucna objevovat petice, které se týkají migrace. Je to věc, která společnost zasahuje. Lidé o tom přemýšlí, diskutují o tom doma u večeře, v hospodách, i práci. To, co dnes představil pan Václav Klaus, debatu nikam neposouvá,“ uvedl Sobotka. Zdůraznil zároveň, že petice uprchlickou krizi neřeší, ale jsou potřeba: „jasné kroky a jasné činy na úrovni celé Evropské unie“. V souvislosti se zmíněnou peticí hovořil ministr vnitra Milan Chovanec o populismu.

„Je to hnus, jak čelní představitelé našeho národa straší a podněcují k nenávisti. To je nejhorší, co může politik dělat,“ řekl k této Klausově iniciativě předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Bývalý prezident Václav Klaus je dlouhodobě znám svým odmítavým postojem k tzv. občanské společnosti a jejím iniciativám. Naskýtá se proto otázka, co jej vlastně vedlo k  iniciování petice proti imigrantům a tím i k „mobilizaci“ řadových občanů zmíněným mimostranickým způsobem.

„Různé elitářské politické skupiny – skryté za fasádou vědců, akademiků či domnělých mravních autorit – jsou naproti tomu vydávány za normu veřejného mínění,“ uvádí se také v Klausově petici, kterou již podepsalo přes padesát tisíc signatářů, mezi nimi i kačer Donald či Vladimír Putin. Tyto dva příklady ukazují, že si někteří občané evidentně z petice dělají legraci.

Je známo, že Klaus si své kroky promýšlí dopředu a něco konkrétního jimi vždy sleduje. Jednou z možností jeho posledního populistického vystoupení, tentokrát proti zahraničním migrantům, může být případný návrat do vysoké politiky. Spuštění petice, na níž určitě mnoho lidí u nás rádo slyší, může představovat pokusný balónek před zahájením vlastní volební kampaně. Prezidentské volby se mají konat v lednu 2018 – a to akademikovi a domnělé mravní autoritě Klausovi bude teprve 76 let.