Domů Rozhovory, názory Komentář: Zac...

Komentář: Zachrání Rusnokovu vládu hypotéky poslanců?

0

„Kdo z vás to má?“ Legendární věta, kterou pronesl Jiří Paroubek (tehdy ČSSD), obletěla svět. Bez mrknutí oka tenkrát zahrnul do svých příjmů poslanecké náhrady a novináře přesvědčoval, že hypotéku a půlku leasingu na pětadvacet tisíc za něj splácí jeho jednadvacetiletý syn.

A zdá se, že platy poslanců budou českou politickou scénou znovu hýbat. Kupodivu ne kvůli jejich zvýšení – Nečasova vláda totiž platy zmrazila až do prosince 2014. A nutno podotknout, že Kalouskova šetřící strategie tehdy ve sněmovně vyvolala nefalšované zděšení.

Jak praví stará sněmovní poučka, poslancování je tak časově náročné, že u toho stihnete už jen jedno další zaměstnání. Jídlo ze sněmovní kantýny není tak skvělé, jak se o něm traduje, ale příjem v hodnotě několikanásobku průměrné mzdy se hodí každému.

O to více těm, kteří jaksi nepočítali s tříletým mandátem a mají dluhy. Takových poslanců máme přes sedmdesát a dohromady dluží přes 120 milionů.

Víme to z majetkových přiznání, které poslanci musejí pravidelně odevzdávat. A od demise Jiřího Bessera (TOP09) kvůli „nepřiznanému“ podílu v americké společnosti jim politici i média věnují zvýšenou pozornost.

Největším dlužníkem je Karel Schwarzenberg (TOP09), pro kterého nebude případný výpadek poslaneckých příjmů hrát větší roli. Druhý nejzadluženější je ale známý „čaroděj“ s financemi Michal Babák (VV) s dluhem 11,5 milionu. A dluží i někteří sociální demokraté.

Na rozdíl od poslanců sociální demokracie nebo komunistů se mohou ti za Věci veřejné, LIDEM, LEV21 nebo Hnutí pro sport (ano, všichni tam skutečně jsou) s lukrativními platy rovnou rozloučit. Jejich opětovné zvolení je totiž v říši pohádek. Možná i proto za poslední týdny lavírují VV a LIDEM od nekompromisního rozpuštění sněmovny až po možnou důvěru Rusnokově vládě.

Jestli budou hypotéky poslanců důvodem pro vyslovení důvěry nové vládě, se asi nikdy s jistotou nedozvíme. Ale nebylo by to poprvé, co se některému z poslanců znelíbilo zkrácení mandátu. Kvůli jednomu takovému jsme minule volili až v roce 2010.

Žádné komentáře

Napište komentář