Domů Rozhovory, názory Komentář: Zem...

Komentář: Zeman jde proti všem

0

Politologové z Česka by si k příležitosti současné vládní krize mohli zaplatit billboardovou kampaň s nápisem „My jsme vám to říkali“. Jejich předpovědi se totiž vyplnily mnohem dříve, než čekali.

Na málokteré změně systému se odborníci shodli tak, jako na efektech zavedení přímé volby prezidenta. Ještě těsně před jejím schválením své obavy jeden po druhém trpělivě vysvětlovali Senátu.

Zatímco zavedením přímé volby žádný z problémů Česka nezmizí, hned několik se jich vytvoří. Neuplynula ani hodina od konce voleb a bylo jasné, že konstruktivního moderátora se nepodařilo zvolit ani napotřetí. A na Hrad si přivedl i svého Jakla.

Vládní krizi Zeman nezpůsobil, jmenováním Jiřího Rusnoka premiérem ji ale prohloubil. Zatímco současná vládní koalice četla Zemanovy kroky od počátku jako hrozbu, levicová opozice situaci nevyhodnotila dobře.

O den později ale již bylo jasné úplně všem, že rodící se vláda není ani tak vládou odborníků, jako spíše vládou lidí blízkých Zemanovi. Takový luxus si nedopřávají ani prezidenti v poloprezidentských systémech, to už je záležitostí těch prezidentských.

A proč to Zeman udělal? Úklid nepořádku před policií s nově nabytým sebevědomím? Rozhodnutí o přidělení zakázky na dostavbu Temelína? Těžko říct. Současný prezident je zkušeným hráčem, který plánuje kroky dále, než většina z nás vůbec dohlédne. Nabízí se ale pomsta ČSSD.

Kdyby chtěl Zeman rozložit ODS, jmenuje Klause. On ale jmenoval Rusnoka. A být opozicí v Česku tradičně oblíbené úřednické vládě je přece jen těžší úkol, než strefovat se do umírající koalice.

Čtyři a půl procenta, o které Zeman ochudil sociální demokracii v roce 2010, katapultovaly stranu do opozice. O kolik stranu připraví ve volbách následujících, můžeme jen spekulovat.

Jedno je ale jisté – Ústava nestanovuje lhůty, ve kterých je třeba jmenovat nového premiéra, pakliže Rusnok nezíská důvěru.

Nové ministry bychom si tak měli dobře prohlédnout. Je totiž docela možné, že s nimi strávíme následujících devět měsíců během nejlevnější předvolební kampaně – účasti na úřednické vládě.

Příští rok bychom tak nemuseli být překvapeni, když se z některých vyklubou leadeři kandidátek Zemanovců.