Domů Rozhovory, názory PORTRÉT: Foto...

PORTRÉT: Fotoreportérka Helena Kupčíková měla smysl pro humor

0

Počátkem listopadu spatřila světlo světa kniha ELIZABETH II. s podtitulem Čtyři hodiny s královnou. Autory publikace o 140 stranách jsou již zesnulá fotografka a fotoreportérka Helena Kupčíková a Michal Žák, který knihu opatřil textem.

Michal Žák šéfoval „dvorní fotografce“ brněnské radnice Kupčíkové na tiskovém odboru Magistrátu města Brna téměř sedm let. Podobně jako bývalá primátorka Dagmar Lastovecká mluví o Heleně Kupčíkové s uznáním.

Na straně 115 publikace o čtyřech hodinách s královnou Ažbětou II. se v kapitole Co nás spojuje, mj. píše: Velká Británie (tehdy ještě jako Anglické království a Skotské království) vstoupila do dějin Brna například v době třicetileté války v osobě Skota Georga Jacoba Ogilvyho (O´Gilvy), který jako velitel Špilberku dvakrát, v letech 1643 a 1645, tuto pevnost uhájil proti Švédům a přispěl tak k úspěšné obraně Brna.  Hlavní vliv Spojeného království ovšem Brno zaznamenalo ve druhé polovině 18. století s nástupem průmyslové revoluce.

Rodačka od Dunajské Stredy014

Spoluautor knihy Michal Žák s úsměvem vzpomíná, že Heleně, která byla z jižního Slovenska, občas během řeči unikaly slovenské výrazy. Helena pocházela od Dunajské Stredy. Rodiče vlastnili hospodářství a mlékárnu. Majetek komunisté „znárodnili“ a po odmítnutí rodičů Heleny vstoupit od JZD nastaly pro celou rodinu značné problémy. Helena, která chtěla být původně zdravotní sestrou, se kvůli špatnému kádrovému posudku nakonec v Popradu vyučila fotografkou. Její novinářská dráha začala v uvolněných 60. letech, kdy nastoupila do oddělení telefota v bratislavské redakci Československé tiskové kanceláře. Po sňatku se přestěhovala do Pozořic a pracovala v brněnské redakci ČTK a v deníku Rovnost, kde působila sedmnáct let. V březnu 1994 pak nastoupila na brněnský magistrát, kde mohla svůj talent uplatnit při fotografování významných návštěv, mezi něž patřili kromě jiných prezidenti Václav Havel, Václav Klaus, finská hlava státu Martti Ahtisaari, princ Charles a  královna Alžběta.

S Helenou Kupčíkovou, k jejímuž prvnímu výročí úmrtí počátkem letošního listopadu vyšla již zmíněná kniha s jejími fotografiemi, jsem se dobře znal od počátku 90. let. V posledních letech jsme se potkávali v kanceláři jihomoravské pobočky Syndikátu novinářů. Protože několikrát za rok jezdím do maďarských termálních lázní Mosonmagyaróvár, pochytil jsem pár slov z tohoto pro nás dost nesrozumitelného jazyka.  Nachytal jsem pak jednou Helenu Kupčíkovou, že ačkoliv pochází z oblasti s maďarským etnikem, neví, jak se v maďarštině řekne teplota vody (vízhöfok) nebo hloubka vody (vízmélység). Trochu v rozpacích prohlásila, že se to brzy doučí, aby mne ve znalostech maďarštiny rychle dohnala. Oba jsme se tomu pak zasmáli. Helena byla nejen dobrý člověk, vynikající fotograf, ale měla i smysl pro humor. A také toto jsme si při „křtu“ knihy Čtyři hodiny s královnou počátkem listopadu s jejími kolegy a přáteli připomněli.