Domů Aktuálně Rozhovor: Naš...

Rozhovor: Naše parky jsou závazkem pro několik generací

Když přijel před dvaceti lety poprvé do Česka, nenapadlo ho, že se tu usadí. A už vůbec ne, že zde vybuduje největší síť průmyslových parků. Dnes jeho společnost CTP Invest vlastní a provozuje průmyslové areály a kanceláře na ploše větší než jeden a půl milionu metrů čtverečních.

„Když jsem začínal byznys v Česku, bylo mi třiadvacet let a neměl jsem co ztratit. Ne všechny příležitosti hned vyšly, ale na život tady jsem si zvykl natolik, že jsem zůstal,“ říká přední český developer, Holanďan Remon Vos.

Jak dlouho trvala vaše cesta od první návštěvy Česka k otevření prvního průmyslového parku?

Deset let. Poprvé jsem přijel v roce 1991. Pamatuju si, že jsem navštívil Ostravu a Brno, a Česko jsem si hned oblíbil. Viděl jsem tu příležitosti k podnikání, ale chvíli trvalo, než jsem je uskutečnil. Natrvalo jsem se přestěhoval v roce 1995.

Co jste dělal?

V jednom z prvních projektů jsme pracovali na přestěhování výroby jedné holandské firmy do Česka. Ale měli jsme i řadu zahraničních klientů, hlavně z Rakouska. Stále jsme však neměli vhodné prostory. Stará továrna, ve které jsme byli, byla nereprezentativní, měla problémy s elektřinou a byla drahá na vytápění. Abychom mohli dál růst, potřebovali jsme novou budovu. Nemohl jsem nic najít, a tak jsem koupil pozemek v Humpolci. Zjistil jsem, že nejsem jediný s podobným problémem, a tak vznikl první CTPark. Brzy jsem prodal podíl v produkční společnosti a začal se soustředit na výstavbu průmyslových parků.

Ty se začaly velmi rychle plnit. Uspěl byste tak rychle s podobným projektem i v jiné zemi?

Těžko říct, asi ne. Česko je v tomto směru velmi unikátní – lokalita, tradice ve výrobě a strojírenství, kvalifikovaná pracovní síla… Úspěch ale přicházel krůček po krůčku. Zisk, který jsme měli z jednoho projektu, jsme ihned investovali do nákupu pozemků pro další projekt.

Kolik dnes máte klientů?

Téměř čtyři stovky. V loňském roce příjmy z nájemného dosáhly 95 milionů eur, to je nejvíc v celé naší historii. To potvrzuje, že je Česká republika velmi kvalitní lokalitou. Prokázala to i během krize, má velmi stabilní obchodní zázemí. Většina nových budov, které dnes stavíme, je právě pro naše stávající zákazníky. Ti přišli do České republiky před několika lety, zabydleli se tu, našli kvalifikovanou pracovní sílu a teď rozšiřují své aktivity.

Nemohou se ale růst do nekonečna. Je tedy konec stavebnímu boomu?

To si nemyslím. Česká republika i další země ze středoevropského regionu zažily v letech 1995 až 2005 enormní příliv nových investorů. Trh s realitami tu prakticky neexistoval a poptávka byla obrovská. Stavební boom, hlavně na poli průmyslových parků, probíhal zejména v letech 2000 až 2005. V té době jsme stavěli čtyřicet padesát budov ročně, dnes je to asi dvacet.

Proč to zpomalení?

Boom zastavila krize a banky, které nebyly ochotné půjčovat na nové projekty, protože pro ně byly nejisté. Ale svým způsobem je to také typický vývoj nového trhu, který zažívá různé druhy šoků. Současná situace v Česku je vlastně ukázkou normálního, stabilizovaného a již rozvinutého trhu.

Můžeme tedy očekávat příchod nových velkých investorů?

Ano, ale největší růst očekávám právě od společností, které už v Česku jsou a které tu budou rozvíjet své další aktivity.

Jak to změní postavení developerů?

Trh s průmyslovými a komerčními nemovitostmi se už víceméně rozčlenil. Před desíti lety byl otevřený, bylo tu velké množství společností, které mohly budovat nové projekty průmyslových nebo kancelářských prostor. To už dnes neplatí. Zůstali tu jen silní hráči, kteří budou do budoucna posilovat. Ti slabí už odešli nebo odejdou a budou se soustředit na jinou činnost.

Je to normální proces, nebo za to může krize?

Je to normální proces, který urychlila krize. Během ní společnosti musely upravit své strategie a obchodní plány a zvážit si, jaké možnosti v České republice mají, co tu mohou získat a co ztratit. V podnikání s realitami není možné koupit jeden den pozemek a druhý den na něm vydělat. Od nákupu pozemku až po dokončení stavby může uplynout i několik let. Je to dlouhodobý závazek, ke kterému je třeba dlouhodobá vize. Nemyslím si tedy, že by do České republiky přišlo mnoho nových developerů. Zůstanou tu silní hráči, kteří budou podporovat růst svých stávajících klientů.

CTP musela kvůli krizi také pozastavit některé projekty, například stavba dvou věží v brněnském Spielberk Office Centru stála dva roky.

Ano, ale už zase stavíme. Věže by měly být hotové příští rok. Stávající prostory máme z 95 procent plné a očekáváme, že i nové prostory budou před dokončením obsazené. Problémy s poptávkou jsme neměli, zvlášť ne tady v Brně. Když máte třetí nebo čtvrtou budovu, pronajímají se lépe než první budova, nájemníci vidí potenciál. Problémem byly banky, které nepůjčovaly peníze, ale to už se mění. Dnes jsou mnohem ochotnější dávat peníze i na takové projekty.

Váš CTPark v Humpolci byl před desíti lety prvním soukromě vlastněným průmyslovým parkem. Od té doby jste jich postavili dalších dvaadvacet. Jak se za tu dobu změnily požadavky klientů?

Před desíti lety naši klienty potřebovali na deset tisíc metrů čtverečních výrobních prostor pět set metrů čtverečních kanceláří. Dnes, když postavíme deset tisíc metrů čtverečních na výrobu, musíme vybudovat alespoň patnáct set metrů čtverečních pro administrativní prostory. Za deset let vidím posun od levné výroby k podnikům, které mají integrovanou administrativní podporu, design centra a podobně.

Přestávají tedy zahraniční investoři vnímat Českou republiku jako svou montovnu, levnou zemi s levnou pracovní silou?

Tak už tomu dávno není. Nejde o cenu, ale o kvalitu. Investory neláká levná pracovní síla, ale kvalifikovaní lidé. Česko je efektivním místem pro investory nejen díky nim, ale také díky podpoře místních samospráv, technickému zázemí, tradici a samozřejmě umístění.

Tradičně se vám dobře daří na Moravě, v Brně i Ostravě rozjíždíte řadu nových projektů. Proč právě tady?

Právě kvůli svému strategickému umístění. Vedla tudy jantarová stezka, už od dávných dob je to koridor Evropy. Je tu podpora samosprávy, mezinárodní školy, kam mohou dát cizinci své děti, a také technické univerzity, které využíváme a které využívají nás. Dříve odcházeli absolventi za lepší prací do Prahy nebo do zahraničí, dnes mohou zůstat v Brně nebo Ostravě. Je tu skvělá infrastruktura se zajímavými možnostmi. Například letecký spoj do Bergama může být výbornou příležitostí pro automobilový průmysl z Itálie. Navíc nejsem sám, kdo si myslí, že je to příjemné a bezpečné místo pro život.

Který ze svých projektů považujete za nejvíce úspěšný, a který naopak za nejméně?

Úspěšný byl určitě Humpolec, který odstartoval celou síť CTParků. Také Brno – Modřice, jeden z našich prvních projektů, a Spielberk Office Centre, vlajková loď našich kanceláří. Některé projekty jdou pomaleji, než jsme očekávali. Ale na hodnocení, které projekty jsou úspěšné či neúspěšné, je zapotřebí mnohem více času. V developmentu nejde o rychlý zisk. Zatím máme v budovách většinou první generaci nájemníků, ti zůstanou třeba jen pět let. Naše budovy tu ale budou stát alespoň dalších padesát a za ně přebíráme zodpovědnost. Nakolik jsou naše projekty úspěšně a dobré pro CTP, pro město a místní obyvatele, zjistíme za několik let.

Kdo je: Remon Vos, generální ředitel CTP Invest

Narodil se před čtyřiceti lety v severoholandském Groningenu. Ve svých třiadvaceti letech odešel do Česka, kariéru zde začínal jako poradce a zprostředkovatel pro holandské firmy. V roce 1998 pak s partnerem založil společnost CTP Invest. Remon Vos je ženatý, se ženou a dvěma dětmi žije v Praze. Ve volném čase se rád věnuje outdoorovým aktivitám, zejména horskému kolu, lyžování a turistice.

Žádné komentáře

Napište komentář