Domů Rozhovory, názory Svoboda bude ...

Svoboda bude vždy silnější než barbarství

0
Charlie Hebdo

Celá Francie si ve čtvrtek v poledne připomněla minutou ticha zavražděné redaktory satirického týdeníku Charlie Hebdo. S obětmi masakru v Paříži se solidarizoval celý svobodný svět.

Podle slov francouzského prezidenta Francoise Hollanda byl atentát útokem na svobodu a demokracii, stejně jako na Francouzskou republiku. „Francie byla zasažena do srdce,” řekl doslova. V této souvislosti zároveň zdůraznil, že svoboda bude vždy silnější než barbarství. Ve světle těchto dramatických a tragických událostí je pozitivní, že Ústředí muslimských obcí (ÚMO) v ČR odsoudilo teroristický útok na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo v Paříži. Označilo ho za hanebný, rodinám obětí vyjádřilo nejhlubší soustrast. Vyzvalo ke zdrženlivosti a smířlivosti. Jednání útočníků nemá podle tohoto vyjádření nic společného s islámem. České tiskové kanceláři to sdělil předseda ÚMO Muneeb Hassan Alrawi, který se před lety zasloužil o vznik první mešity v naší zemi se sídlem v Brně.

V podobném duchu se ve čtvrtek v pořadu Hydepark na ČT 24 vyslovil ředitel Muslimské unie v ČR Mohamed Abbas, který rovněž odsoudil útok na redakci francouzského časopisu Charlie Hebdo. Z jeho úst přitom však zaznělo i ono pověstné a důrazné ALE. Abbas totiž naznačil, že útok může být pouze hrou západních zpravodajských služeb.

„Mám problém souhlasit s oficiálními verzemi událostí, které se staly v Madridu, Londýně i ve Spojených státech,“ zpochybnil Abbas oficiální výsledky vyšetřování teroristických útoků, k nimž v minulosti došlo. Následně zmínil konspirační teorie, podle nichž například za útoky na New York z 11. září 2001 stála americká vláda. „Jsou názory, že ty věci nejsou tak, jak si myslíme,” prohlásil Abbas. Když televizní moderátor připomněl, že k útokům na World Trade Centre v New Yorku se přihlásila teroristická organizace Al-Káida, Abbas oponoval, že tehdejší vůdce teroristů Usáma bin Ládin odpovědnost za útoky v jednom z rozhovorů údajně odmítl. Podle Abbase mohlo jít o hru západních zpravodajských služeb, kterou stejně tak může být i poslední útok ve Francii.

Ke stoupencům konspiračních teorií o činnosti CIA či jiných tajných služeb patří i někteří tuzemští „myslitelé“. Jeden příklad za všechny. Poradce bývalého prezidenta Václava Klause Petr Hájek před časem mimo jiné rovněž tvrdil, že za útoky na Světové obchodní centrum v New Yorku stály tajné služby USA. Ve svých komických výrocích pak šel ještě dále, když prohlásil, že nevěří v existenci Usámy bin Ládina.

Bez ohledu na všechny tyto teorie, nesmysly či smyšlenky je důležité, aby se Francie, Spojené státy americké a vůbec celý svobodný svět, který umožňuje i stoupencům islámu maximální svobodu vyznání, rázně vypořádal s teroristy všeho druhu. V souladu se slovy francouzského prezidenta Hollanda musí demokratické státy v případě terorismu jednoznačně dokázat, že svoboda bude vždy silnější než barbarství.