Domů Rozhovory Amsterdam: Po...

Amsterdam: Politickým útokům budeme odpovídat politicky

Bývalý nejbohatší muž Ruska, venezuelský politický vězeň nebo singapurský vůdce opozice. Ke klientům uznávaného právnického esa Roberta Amsterdama se minulý měsíc připojil také ostravský uhlobaron Zdeněk Bakala. Amsterdam přijel do České republiky hájit jeho zájmy v kauze bytů OKD.

Ta se vyostřila na konci minulého roku, když se do sporu zapojila také poslanecká sněmovna přijetím dvou usnesení – Bakalova RPG podle nich porušuje privatizační smlouvu a vláda by proto měla přijmout opatření, která by firmě znemožnila nakládat s byty. „Poslanci učinili závěry, kterými zcela porušili základní princip každé demokracie, a to princip rozdělení zákonodárné, výkonné a soudní moci. A to je velmi znepokojující,“ tvrdí Amsterdam.

Jaký je to pocit, být právníkem Michaila Chodorkovského, dříve nejbohatšího muže Ruska, dnes vězně? V prosinci jsme osvobodili venezuelského politického vězně, který byl nelegálně vězněn tři roky. Je to druhý politický vězeň za dva roky, kterého se nám podařilo dostat na svobodu. To nám dává naději, že jednoho dne bude volný i Chodorkovskij, který je nevinný ve všech bodech obvinění.

Vy sám jste byl z Ruska vyhoštěn. Vnímám to tak, že jsem měl štěstí. Měl jsem v Rusku několik dobrých přátel, kteří byli zavražděni. Pracuji v nebezpečných oblastech, ale nikde jsem neviděl smrt tolika kolegů jako v Rusku.

Je pro vás případ bývalých bytů OKD něčím specifický? Ano, je pro mě osobní. Jednak proto, že znám Zdeňka Bakalu, ale také proto, že jsem v Československu v mládí strávil nějaký čas. V Praze jsem byl poprvé před osmatřiceti lety, v Karlových Varech jsem strávil několik prázdnin. Jako mladý muž jsem byl politicky hodně aktivní, zajímala mně hlavně východní Evropa. V sedmdesátých letech jsem měl dokonce vstup do Československa zakázán.

Případ se ale přece jen hodně dotýká české privatizace – není to pro vás neznámé prostředí? Pracoval jsem na případech privatizace po celém světě a je neuvěřitelné, jak jsou si jednotlivé případy, normy i problémy navzájem podobné. Zkušenosti z privatizace jsme získali hlavně v Rusku, ale i v jiných zemích.

Je tedy případ bývalých bytů OKD srovnatelný s případy, kterými jste se zabýval v minulosti? Každý případ má svá specifika. Tento případ je velmi citlivý, protože se dotýká životů tisíců lidí. Kromě právních témat má ale i politické téma, které přinesl místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek. Zneužil svého postavení a navíc mého klienta veřejně očernil. Odpovědět tedy musíme také veřejně.

Je to strategie jak na celý případ upnout pozornost? Vy, jako známý právník, média… O strategii tady vůbec nejde. Jen oplácíme stejnou mincí. Budeme se bránit u soudu a politickým útokům budeme odpovídat politicky, veřejně.

Do jaké míry je tedy tato kauza kauzou politickou? Myslím, že existuje snaha z toho politickou kauzu udělat. Kdyby měly politické strany snahu, řada právních záležitostí mohla být už vyřešena. V předvolebním období ale tato vůle chybí.

Podali jste už žalobu na místopředsedu Zaorálka za jeho výroky, právě probíhá rozhodčí řízení. Jaké budou vaše další právní kroky? To bych teď nechtěl předjímat. Můžu říct jen to, že jsme připraveni jít až k Ústavnímu soudu proti poslanecké sněmovně a bránit se Zaorálkovým útokům na normy českého i mezinárodního práva.

Podle Lubomíra Zaorálka ale stát pouze kontroluje, jak jsou dodržovány zákony a smlouvy se státem. Je zajímavé, jak výmluvně mluví pan Zaorálek o zájmech státu. Když vlastnil byty stát, nijak se o ně nestaral. Za posledních pět letstávající soukromý vlastník nevydělal na bytech ani halíř a na jejich opravy vynaložil už tři miliardy korun. Nedávno se navíc společnost RPG zavázala, že do renovace investuje během příštích tří let další tři miliardy. Lubomír Zaorálek ale zneužil své postavení a dělá vše pro to, aby renovaci bytů zabránil. Rozehrává politickou hru – snaží se odpoutat pozornost Ostravanů od třímiliardové investice tím, že poukazuje na jakési prodeje. Přitom se nás nikdo neptal, jestli prodej vůbec plánujeme. Je to od parlamentu velmi nezodpovědné chování, které je v rozporu nejen s českým právem, ale je také předpojaté a diskriminační.

Co byste ale řekl nájemníkům, kteří si stěžují na špatný stav bytů a očekávali, že budou mít na byty předkupní právo? Závazek na investici tří miliard korun nese podle mého názoru jasné sdělení: Půjde o jednu z největších renovací v České republice. Pokud jde o prodej bytů, tato myšlenka byla spojena se zavíráním dolů. Bakalova společnost ale svými investicemi život dolů prodloužila a dala lidem práci, nemá tedy důvod odcházet. Žádný spekulativní rozprodej bytů ze strany RPG nikdy nehrozil a nehrozí. Celé téma nájemního bydlení by se mělo stát tématem pro diskusi. Zatím je pouze cílem agresivních útoků a horkou politickou bramborou.

Kauza kolem bytů OKD Kauza bytů OKD trvá už několik let. V roce 2004 prodal stát 46 procent akcií bývalého státního podniku většinovému akcionáři, firmě Karbon Invest. Tu následně odkoupila společnost Zdeňka Bakaly RPG, čímž získala více než čtyřicet tisíc bytů. Převážně v Ostravě. RPG se dostala do sporu s některými obyvateli bytů a politiky, kteří tvrdí, že nájemníci mají nárok na předkupní právo. Společnost však prodávat své byty nechce. Oznámila, že chce investovat tři miliardy korun do renovace, a vypověděla závazek o předkupním právu. Jestli je taková výpověď platná, teď řeší rozhodčí soud. V prosinci se do sporu zapojil i parlament, když místopředseda poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek prosadil dvě usnesení: že došlo ze strany RPG k porušení privatizační smlouvy a že doporučuje vládě přijmout opatření proti nakládání s bývalými byty OKD. Návrhu ministerstva financí soud vyhověl a kauzu nyní řeší právníci. Zdeněk Bakala zároveň žaluje Lubomíra Zaorálka za to, že jej veřejně nazval „gaunerem“.