Domů Soutěže Vyberte nejkr...

Vyberte nejkrásnější obecní úřad či radnici

39
Nejkrásnější obecní úřad či radnice

Soutěž Moravského hospodářství „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ vstupuje do finále. Ze 73 obecních úřadů a radnic, které jejich zástupci do soutěže přihlásili, vybrala odborná porota složená z renomovaných architektů a odborníků na architekturu deset finalistů. Kdo je ten „nej z nej“ ale určí veřejnost svým hlasováním, které začalo 1. září a potrvá až do 15. října na této stránce! Prohlédněte si deset finalistů a vyberte nejkrásnější obecní úřad či radnici v hlasování na konci článku! Hlasovat můžete každý den jednou.

U každého obecního úřadu či radnice najdete krátký průvodní popis a fotografie, které si můžete kliknutím zvětšit (na článek se vrátíte stisknutím tlačítka zpět na Vašem prohlížeči). Redakce Moravského hospodářství Vám přeje při hlasování šťastnou ruku – vybrat mezi finalisty jen jeden nejkrásnější obecní úřad či radnici nebude nic snadného!

Hlasování veřejnosti bylo ukončeno 15. října 2014. Za vaše hlasy Vám děkujeme. Vítězové budou vyhlášeni 14. listopadu na slavnostním Galavečeru Magnus Regia v Brně a následující den na našich internetových stránkách!

Hodonín

Samotné stavební práce při budování nové radnice začaly v roce 1902 a ke slavnostnímu otevření došlo v roce 1904. Budova byla postavena ve stylu norimberské secese podle projektu vídeňského architekta Ernsta von Gotthilfa. Na jejím štítu s hodinami a balkonem stojí za povšimnutí reliéf královny Konstancie Uherské sedící na trůně. Radnice byla v roce 1996 prohlášena za kulturní památku. V roce 2002 prošla budova rozsáhlou rekonstrukcí exteriéru i interiéru. Při této generální obnově byl její prostor rozšířen o lehkou konstrukci kavárny, která byla součástí původního projektu z doby výstavby, k její realizaci však došlo téměř po sto letech.

Hostinné

Budova renesanční radnice byla postavena na základech dvou gotických domů. V roce 1525 byla k radniční budově přistavěna renesanční radniční věž. Po požáru v roce 1610 byla přestavěna italským stavitelem Carolem Valmadi a ozdobena sgrafity. Do horní části věže byly v roce 1789 vestavěny věžní hodiny, jejichž kuriozitou jsou opačně připevněné ručičky. Věž je ozdobena replikou plastického městského znaku z roku 1759 a je zakončena ochozem a barokní bání s lucernou. V podloubí radnice je zachováno okno do mazhauzu – domu s pozdně gotickým portálem.

Napajedla

Radnice v Napajedlích je budova, která se svou nezaměnitelnou podobou přiřadila k důležitým dominantám města. Slavnostní otevření budovy radnice se uskutečnilo v neděli 14. srpna 1904. Toto dílo architekta Dominika Feye oslavilo v roce 2014 své výročí. Do seznamu kulturních památek byla radnice zapsána v roce 1963. Díky tomu nedoznala vnější podoba radnice výraznějších změn.

Náchod

Novorenesanční budova radnice byla postavena v letech 1902-1903 podle návrhu architekta Františka Podhájského. Dvě křídla budovy spojuje 46 metrů vysoká věž s ochozem. Na jejím nároží se nachází téměř tři metry vysoká socha rytíře Hrona, zakladatele města Náchoda. Fasáda radnice je bohatě zdobena podle návrhu Mikoláše Alše. Ve štítech nalezneme sgrafita sv. Václava a Jiřího z Poděbrad, kteří symbolizují příslušnost pohraničního města k Českému království.

Okříšky

Radnice sídlí v objektu zámku, který byl rekonstruovaný v roce 2009, když ho městys jako kulturní památku zachránil před zničením. Budova zámku se opravovala v letech 2008 – 2009 a byla opravená v barokním stylu, při rekonstrukci se objevily zajímavá renesanční sgrafita mořských panen na původně venkovní zdi.

Police nad Metují

Dům jako svoji barokní rezidenci dal postavit v roce 1718 František Antonín Hradecký. Při požáru města 19. dubna roku 1842 shořela střecha a báň barokní věže. Zbytek věže a postranní štíty byly následně zbořeny. Střecha, která byla provizorně zastřešená břidlicí, byla kompletně obnovena až roku 1876, kdy byla budova opatřena novogotickou osmistěnnou věží tudorovského slohu s hodinami podle vlastního návrhu místního stavitele Viléma Pohla. Roku 1966 bylo započato s opravami radnice, v roce 1978 byla starobylá dřevěná vstupní brána vyměněna za prosklenou a dnešní temně cihlově červenou fasádu pak získala radnice v roce 2012. Novodobé změny interiéru radnice odstartovaly v roce 2004 a završily se v roce 2009 přestavbou obřadní síně a přípravny.

Prostějov

Objekt Nové radnice se svojí 66 metrů vysokou věží je dominantou nejen náměstí Tomáše Garriqua Masaryka, ale i celého města a blízkého okolí. Plány na stavbu radnice vypracoval v letech 1909 – 1911 Karel Hugo Kepka, profesor německé techniky v Brně. Stavba byla uskutečněna v letech 1911 – 1914 pod vedením prostějovských stavitelů Rudolfa Konečného a Josefa Nedělníka. Bohatě zdobené interiéry radnice se dochovaly v téměř v nezměněné podobě do dnešních dnů.

Pustá Polom

Budova obecního úřadu byla vybudována v roce 1910. Jedná se o zděný, dvoupodlažní, částečně podsklepený objekt se sedlovou střechou s dřevěným krovem. V roce 2007 se stal objekt majetkem obce a v roce 2010 byl podroben rozsáhlé rekostrukci.

Rýmařov

Starobylá dominanta kdysi středověkého rynku v sobě důsledkem častých požárů nese stopy všech slohů. V roce 1790 radnice nevydržela hrůzný požár, jemuž podlehlo skoro celé město. Díky pomoci moravských měst a tehdejších majitelů panství, Harrachů, vybudovali občané téměř od základů celý Rýmařov i s jeho správním centrem znovu. Dnešní radnice tedy v podstatě zachovává tvář, kterou jí dal rok 1808, kdy byla obnovena včetně zajímavého dobového interiéru. Nad vchodem je umístěn kamenný znak města z roku 1844. Poslední, velmi citlivé restaurační práce v letech 1991-4 rozšířily její plochu o podkroví. V roce 2013 byla opravena omítka. Původní historickou podobu získal ciferník věžních hodin.

Slezská Ostrava

Budova radnice je postavena v pozdně historizujícím slohu kombinujícím formy české novorenesance s jinými historizujícími prvky doplněnými o secesní tvarosloví. Soutěž o dodání plánů, která byla omezena jen na české architekty, vyhrál v letech 1909 – 1910 Viktorin Šulc a jeho náčrty dopracoval Ing. Viktorin Volenec. V interiéru je nejzajímavější hlavní schodiště s dochovanými svítidly a výzdoba hlavního sálu, který v současné době slouží jako obřadní síň s varhanami nainstalovanými v 90. letech 20. století.

Hlasování veřejnosti bylo ukončeno 15. října 2014. Za vaše hlasy Vám děkujeme. Vítězové budou vyhlášeni 14. listopadu na slavnostním Galavečeru Magnus Regia v Brně a následující den na našich internetových stránkách!

 

39 KOMENTÁŘE

 1. Měl jsem tu čest, po revoluci ztvárnit fasádu radnice (byla krásně zelinkavá na rozdíl od všeobecně používaný okr na pamítkové objekty v širokém okolí). Po 15ti letech ovšem barva ošklivě vybledla, Radnice proto zvolila nátěr nový – tmavě cihlově červený. doufám, že nevybledne tak rychle jako ten předešlý protože se mi líbí také a Radnice je krásnou dominantou náměstí.
  PS. Uvnitř budovy je úřad, který koresponduje s vnější fasádou, protože přístup k řešení všedních věcí i dlouhodobý rozvoj města jsou řešeny s nadhledem, velkorysostí i grácií ku prospěchu všech Poličáků.
  Zdravím Hauck

 2. Působí nádherně, zdobně a přitom mile, příjemně, a hezky působí v kontextu s celkem a podloubími jako příjemné přívětivé teplé a malebné místo.

 3. Hlasovat opravdu nejde. Už se snažím třetí den, vyzkoušela jsem asi 5 prohlížečů, na stolním počítači i na notebooku a stále nic.Žádná anketan se nezobrazuje. Prohlížečem to asi nebude. Správci webu by se nad tím měli zamyslet, protože toto hlasování určitě objektivní nebude, když nejde hlasovat.

  • Dobrý den,
   důvod nezobrazení ankety určitě netkví v prohlížeči, ani v počítači, ale ve způsobu zabezpečení ankety proti vícenásobnému hlasování. Pokud se Vám pod návodem jak hlasovat zobrazuje červená lišta s nápisem Soutěž „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ a pod touto lištou otázka: Který obecní úřad nebo radnice je podle Vás nejkrásnější?, znamená to, že z IP adresy, přes kterou se připojujete k internetu, již někdo hlasoval. Obvykle to bývá v rámci jedné firmy, domácnosti, úřadu… je však možné, že ve Vašem případě sdílí jednu IP adresu i více domácností.

   Doporučuji tedy buďto hlasovat z jiného prostředí (místo firmy z domu, atp.), případně z mobilu, pokud v něm máte od operátora zavedený datový tarif a přístup na internet.

   S pozdravem,
   Jan Pacas

  • Dobrý den, paní Hrádková,
   důvod nezobrazení ankety určitě netkví v prohlížeči, ani v počítači, ale ve způsobu zabezpečení ankety proti vícenásobnému hlasování. Pokud se Vám pod návodem jak hlasovat zobrazuje červená lišta s nápisem Soutěž „Nejkrásnější obecní úřad či radnice“ a pod touto lištou otázka: Který obecní úřad nebo radnice je podle Vás nejkrásnější?, znamená to, že z IP adresy, přes kterou se připojujete k internetu, již někdo hlasoval. Obvykle to bývá v rámci jedné firmy, domácnosti, úřadu… je však možné, že ve Vašem případě sdílí jednu IP adresu i více domácností.

   Doporučuji tedy buďto hlasovat z jiného prostředí (místo firmy z domu, atp.), případně z mobilu, pokud v něm máte od operátora zavedený datový tarif a přístup na internet.

   S pozdravem,
   Jan Pacas

   • Jsem moc rád, že jsem mohl Prostějovskou fešandu podpořit-už se těším, až ji zase spatřím v plné parádě osvětlenou před Vánoci.Koupím si punč, zastavím se u betlémku a u Vánočního stromečku si poslechnu koledy. Paráda, ostatně jako každý rok. 😉

 4. Pro mne je nejkrásnější radnicí budova ve Slezské Ostravě.Je to architektonický skvost a má duši staré , moudré dámy.

  • Dobrý den, paní Věro,
   průběžné pořadí nezobrazujeme. Výsledky soutěže budou vyhlášeny na Galavečeru Magnus Regio v Brně 14. listopadu, kam jsou všichni finalisté zváni, na internetových stránkách Moravského hospodářství a v prosincovém vydání našeho dvouměsíčníku.

   S pozdravem,
   Jan Pacas

 5. Nej je Slezskoostravská radnice. Je to krásná stavba, umístěná na vyvýšeném místě a z tohoto místa shlíží přes řeku Ostravici na město Ostravu.

 6. Nejhezčí je radnice v Polici nad Metují. Mrzí mě, že nemůžu hlasovat, protože to doopravdy nejde. Jsem si jistá, že z našeho domácího počítače ještě nikdo nehlasoval, ale anketa se mi neobjevuje.
  Rita Pohlová

 7. Z toho co tu vidím, tak jedině Prostějovská radnice. Je pravdou, že by to chtělo vyměnit osazenstvo (navrhuji defenestraci), ale to na kráse radnice nemůže ubrat!

 8. schazi mi tam jeden podstatny udaj
  jaky ma mesto DLUH / PREBYTEK na jednoho obyvatele

  neni problem udelat krasne mesto na DLUH …

Napište komentář