Domů Soutěže Soutěž Kancl ...

Soutěž Kancl snů: Otevřený prostor s průhledy na výstaviště a zeleň spojuje národy

0
Zasedačka

Sídlí na brněnských Hlinkách a zaměstnává lidi doslova z celého světa. Společnost Webnode si budovu na ulici vedle výstaviště nechala postavit na míru poté, co díky úspěchu svého systému na vytváření webových stránek přerostla možnosti „startup inkubátoru“ Jihomoravského inovačního centra.

A zaměstnanci si nemohou vynachválit vzdušné a otevřené prostory, které zaujaly i porotu soutěže Moravského hospodářství Kancl snů. Čtenáři je následně ocenili krásným třetím místem. Jak se v takovém prostředí pracuje, nám prozradil Regionální manažer pro Českou a Slovenskou republiku Odřej Uhlíř.

Můžete našim čtenářům Webnode krátce představit? Co firma dělá?

Hlavním produktem Webnode je redakční systém, který umožňuje pořídit si vlastní webové stránky úplně každému. Naše motto je: „zvládne to i vaše babička“. Snažíme se, aby byl náš editor pro tvorbu stránek co nejjednodušší, pochopitelný pro všechny.

Recepce

Recepce

Začínal Webnode rovnou tady na Hlinkách?

Webnode začínal v Jihomoravském inovačním centru (JIC), „inkubátoru“ startupů, na Hlinky se přesunul proto, že se rozrostl nad kapacity JICu a už byl vyinkubovaný. Momentální budova se stavěla přímo Webnode na míru. Přesun proběhl na jaře 2013 a společně s přesunem se změnila i organizační struktura firmy, kdy lidé dříve rozdělení do týmů dle zaměření se rozdělili do týmů dle regionů, které spravují.

Openspace

Openspace

Na čem konkrétně zde pracujete?                                                    

Webnode, navzdory tomu, že má nějakých 18 milionů zákazníků po celém světě, sídlí do posledního člověka zde. Tady probíhá vše od prvního nápadu přes plánování, programování až po uvedení na trh a následnou zákaznickou podporu.

Přísloví říká, že šaty dělají člověka. Platí to podle vás i u firem? Odráží podoba vašich kanceláří ducha Webnode?

Je skvělé pracovat v takovémto prostředí. Působil jsem ve firmě sídlící ve Slatině a vím, jaké to je mít kancelář bez okna. Pracoval jsem ve Spielberk Office Centre na Holandské, takže mám zkušenosti s opravdu velkým open space. Ale nemyslím si, že by se duch WEBNODE zakládal na našich kancelářích. Je spíše v lidech a celkové firemní kultuře. Můžete mít terasu jako dělanou na grilovačky nebo kafetérii, kde si můžete posedět a popovídat. Ale co vám to bude platné bez fajn kolegů? My je naštěstí máme. Někteří si do kafetérie během oběda vezmou například kytaru a zahrají tři čtyři písničky, nají se a jdou zpátky pracovat. A naše kanceláře tuto otevřenou a přátelskou atmosféru „pouze“ krásně dokreslují.

Café

Kafetérie

I kanceláře Webnode jsou ale z velké části open space. Hodí se k tomu, co děláte?

Open space k zákaznické podpoře prostě patří. Nedovedu si představit, že jeden tým sedí zavřený v jedné buňce a druhý tým sedí v jiné, přičemž je odděluje zeď. Takové uspořádání by strašně zpomalilo komunikaci. My ale máme spíše větší kanceláře, nebo, chcete-li, menší open space. Sedí v nich dva tři týmy, které spolu vzájemně kooperují. Někdy, když je open space opravdu veliký, mohou se lidé vzájemně rušit. Věřím ale, že u nás k tomu nedochází. Naopak, kolegové si mohou popovídat, víc se díky tomu těší do zaměstnání a lépe spolupracují.

S 18 miliony zákazníků po celém světě musíte mít hodně kolegů ze zahraničí.

Ano, jsme velmi, velmi multinárodnostní tým. Zaměstnáváme Japonce, máme tu Američany, Španěly, Italy, Brazilce, Rumuny, Čechy, Slováky, Švédy. Všichni sídlíme tady na dvou patrech.

Openspace

Openspace

Sbližuje vás otevřený prostor?

Určitě. Lidé různých národností spolu sedí v jedné místnosti, baví se anglicky a navzájem se učí různá slova ve svých jazycích. A naše kanceláře tomu určitě napomáhají. Každý měsíc například organizujeme v kafetérii mezinárodní snídani. Vždy zvolíme jednu zemi, dejme tomu Švédsko, a naši kolegové z toho státu připraví snídani pro všechny ostatní. Dvě hodinky tu pak spolu sedíme a užíváme si jídla typická pro daný kraj.

Kde bývá největší tlačenice? Která část kanceláří je nejoblíbenější?

Nejvíc lidí je samozřejmě v samotném open space, protože tam pracujeme. Ale nejoblíbenější bude zřejmě právě kafetérie. Já osobně tu často obědvávám. A když je hezky, hodně chodíme na terasu. Je z ní úžasný výhled – na jedné straně na výstaviště a na druhé straně do zahrádek, jak někde na venkově. Po práci si tam zajdeme sednout, grilujeme a odpočíváme.

Terasa

Terasa

Zůstanou tu díky tomu lidé třeba i po pracovní době?

Asi si člověk neřekne, že nepůjde domů a bude radši na terase. Ale necítím se špatně, když tu zůstanu po pracovní době. Můžu si sednout v kuchyňce do pohodlného sedacího pytle, dát si kávu, vzít si mobil nebo si přečíst pár kapitol v knížce a pak jít na schůzku, kterou mám domluvenou třeba na sedmou ve městě. Nepoběžím místo toho domů. Vím, že je mi tu dobře, tak tu prostě zůstanu o chvíli déle.

Kuchyňka

Kuchyňka

Oceňují vaše kanceláře například i zákazníci, kteří sem zavítají?

Vidíte to sám na sobě. Říkal jste, že se vám tu líbí. Každý ocení, že nemusí sedět namáčknutý mezi čtyřmi stěnami, ale může si užít tento krásně barevný, vzdušný prostor. Na lidi to působí moc dobře.

Odpovídal:

DSC_8512Odřej Uhlíř

Regionální manažer Webnode pro Českou a Slovenskou republiku