Domů Soutěže Nejkrásnější ...

Nejkrásnější náměstí a návsi získaly bezmála sedm tisíc hlasů

0
Nejkrásnější náměstí či náves

O půlnoci ze čtvrtka na pátek skončilo veřejné hlasování v soutěži Nejkrásnější náměstí či náves, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství. Lidé mohli hlasovat na stránce www.moravskehospodarstvi.cz, a podpořit tak své favority mezi devíti finalisty. Ty ze 71 přihlášených obcí a měst vybrala odborná porota. Dohromady získalo pět náměstí a čtyři návsi bezmála sedm tisíc hlasů. Kdo zvítězil ve veřejné anketě a koho ocenila porota, se dozvíte 24. listopadu na konferenci Moravské obce a města a následně v prosincovém vydání Moravského hospodářství.

Nejkrásnější náměstí či náves

Dohromady získalo devět finalistů 6 936 hlasů. Soutěží se ve dvou kategoriích – Nejkrásnější náměstí a Nejkrásnější náves. Pět náměstí, která postoupila do veřejné ankety, ocenili lidé 4 199 hlasy. Návsím udělili návštěvníci stránky www.moravskehospodarstvi.cz celkem 2 737 hlasů.

„Celkový počet hlasů nás mile překvapil. Vybraná prostranství jsou určitě velmi inspirativní a skutečnost, že se těší takovému zájmu veřejnosti, může sloužit jako motivace pro ty města a obce, které uvažují o revitalizaci vlastních náměstí a návsí. Věřím, že jim soutěž pomůže najít příklady hodné následování a zároveň se vyvarovat nástrah, které jsme zmínili v našem hodnocení,“ uvedl jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Přihlásit se do soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“ mohly města a obce z celé České republiky. Tuto příležitost jich nakonec využilo 71. Porotci (více se o porotě dočtete ZDE) zhodnotili při výběru finalistů nejen vzhled, ale i vitalitu a funkčnost jednotlivých prostranství.

„Náměstí či náves má pro obyvatele měst a obcí od nepaměti velký historický význam a představuje symbol pospolitosti. Je to místo společného i společenského setkávání, veřejného života a místo, kde se odehrávají mimořádné i každodenní lidské činnosti. Místo, ve kterém žijeme a pomáháme jej vytvářet, může zpětně utvářet nás, naši společnost i mezilidské vztahy.

U veřejného prostoru je důležité jeho citlivé řešení, a to nejen z pozice vzhledu a krásy, ale také z pohledu funkčnosti a účelnosti. Nejen z těchto důvodů jsem ráda podpořila soutěž Nejkrásnější náměstí či náves a udělila této události záštitu Ministerstva pro místní rozvoj. Projekty, které jsou ve finále soutěže, jasně ukazují, že účastníci věnovali zdokonalování svých náměstí či návsí mnoho času i úsilí,“ předestřela ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Výsledky soutěže vyhlásí organizátoři 24. listopadu na odborné konferenci Moravské obce a města 2015 v Brně v hotelu Voroněž. Vítěze následně představí na stránce www.moravskehospodarstvi.cz a v prosincovém vydání stejnojmenného dvouměsíčníku.

O hlasy veřejnosti bojovala ve finále tato náměstí:

  • Havlíčkův Brod (Kraj Vysočina)
  • Hlučín (Moravskoslezský kraj)
  • Nový Jičín (Moravskoslezský kraj)
  • Úterý (Plzeňský kraj)
  • Velká Bystřice (Olomoucký kraj)
A tyto návsi:
  • Dalešice (Kraj Vysočina)
  • Holašovice (Jihočeský kraj)
  • Ostopovice (Jihomoravský kraj)
  • Střížovice (Zlínský kraj)