Domů Soutěže Nejkrásnější ...

Nejkrásnější náměstí mají v Novém Jičíně, náves v Dalešicích. Porota ocenila Úterý a Holašovice

0
Nejkrásnější náměstí či náves

V soutěži Nejkrásnější náměstí či náves, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství, zvítězil Nový Jičín a Dalešice. Soutěžilo se ve dvou kategoriích – náměstí a náves, o vítězích rozhodovala veřejnost v hlasování na stránkách Moravského hospodářství. Masarykovo náměstí v Novém Jičíně získalo 1 477 hlasů, 35 procent z celkového počtu hlasů udělených náměstím. Dalešická náves, které místní říkají Městečko, získala 1 243 hlasů, 45 procent z celkového počtu hlasů udělených návsím. Své favority vybrala i porota (více o porotě ZDE). Speciální ocenění získalo město Úterý a obec Holašovice. Do soutěže se přihlásilo celkem 71 náměstí a návsí z celé České republiky. Do hlasování veřejnosti postoupilo devět finalistů – pět náměstí a čtyři návsi. Výsledky soutěže vyhlásili organizátoři na konferenci Moravské obce a města 2015, která se konala 24. listopadu 2015 v Brně.

záštity_soutěže

Do finále soutěže a veřejného hlasování vyslala porota náměstí v Havlíčkově Brodě, Hlučíně, Novém Jičíně, Úterý a Velké Bystřici. Z návsí postoupily Dalešice, Holašovice, Ostopovice a Střížovice. „Soutěž si kladla za cíl ukázat nejen krásná, ale také funkční prostranství, která mohou posloužit jako příklad pro ty, kdo revitalizaci vlastních náměstí a návsí teprve chystají. Města a obce potřebují živé veřejné prostory, kde budou lidé rádi trávit svůj čas. Kromě estetické stránky náměstí a návsí jsme se proto zaměřili i na podmínky pro setkávání občanů nebo chytré řešení dopravy a bezpečnosti prostoru,“ uvedl jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Dohromady získalo devět finalistů 6 936 hlasů. „Celkový počet hlasů nás mile překvapil. Je vidět, že veřejnost má o tato prostranství opravdový zájem, což může sloužit jako motivace pro ty města a obce, které revitalizaci svých náměstí a návsí zvažují,“ uvedl šéfredaktor Moravského hospodářství Jan Pacas, který kromě vítězů soutěže vyhlásil i druhé a třetí místo. V kategorii náměstí získal pomyslnou stříbrnou medaili Havlíčkův Brod a bronz Úterý. V kategorii návsí se druhé umístily Ostopovice a třetí Holašovice.

Vítězné Masarykovo náměstí v Novém Jičíně zaujalo porotce nejen krásnými měšťanskými domy lemovanými podloubím, ale i nenásilnou rekonstrukcí, kde moderní prvky přirozeně souzní s historickým prostorem. Hlasující pak náměstí ocenili 1 477 hlasy. Velmi si ocenění vážíme. Poděkování náleží všem, kteří se v letech 2008 až 2009 podíleli na rekonstrukci náměstí. My si přejeme, aby náměstí žilo. Snažíme se o to různými akcemi i příznivými nájmy nebytových prostor. Potěšila nás cena v podobě jízdního kola a stojanu na bicykly. Jako by navazovala na náš úspěch v Belgii, kde jsme získali mezinárodní ocenění za kvalitní řešení naší drážní cyklostezky,“ uvedla místostarostka Nového Jičína Blanka Faluši.

Mezi návesmi zvítězily ve veřejném hlasování Dalešice. Městys z Kraje Vysočina má sice technicky náměstí, přesto se jej porota rozhodla i vzhledem k charakteru zástavby zařadit do kategorie návsí, ve které může sloužit za vzor povedené rekonstrukce. „Samozřejmě si vítězství moc ceníme. Samotná rekonstrukce náměstí započala v létě 2007 a podařilo se ji dokončit i za přispění úspěšně schválené dotace z evropských fondů. Novou podobu náměstí si mohu občané i návštěvníci Dalešic užívat listopadu 2009,“ přiblížil na vyhlášení vítězů starosta Dalešic Jaroslav Zadražil.

Kromě veřejnosti vybírala své favority i porota. Ocenila náměstí ve městě Úterý s unikátní „středověkou“ atmosférou a náves v obci Holašovice, kterou lemují krásně zrekonstruované statky ve stylu selského baroka. „Máme radost, že porota ocenila způsob, jakým jsme v Úterý přistoupili k rekonstrukci našeho náměstí. Například to, že jsme se rozhodli nepřehltit prostor zelení,“ řekl starosta města Úterý Václav Konstantinovič. Obdobně se vyjádřil i starosta obce Jankov Jan Jílek, jejíž součástí jsou porotou oceněné Holašovice. „Holašovice jsou od roku 1998 zapsány na prestižním seznamu UNESCO, přesto se rozhodně nejedná o skanzen. Podobu holašovické návsi se podařilo zachovat přirozeně, za přispění samotných občanů,“ řekl.

Finalistům i všem soutěžícím gratuluje i ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová. „Gratuluji výhercům. Vítězové jsou všichni, a to hlavně ti, kteří se snaží zachovat a stále revitalizovat své náměstí či návsi v obcích a městech. Záštita Ministerstva pro místní rozvoj nad touto akcí má ukázat nejen to, jak velký mají tyto místa význam, ale také mají podpořit pospolitost vesnic a měst v naší krásné zemi. Doufám, že se tato soutěž stane inspirací i pro ostatní a budeme tak vídat stále více malebnějších a krásnějších náměstí a návsí. Zkrátka míst, kde budeme všichni rádi žít a na které budeme pyšní,“ uvedla ministryně.

Vítězové si z vyhlášení výsledků odvezli i krásné ceny od obchodu Cyklospeciality a firmy Urbania – designovou lavičku a elegantní městské kolo se stojanem. Zároveň obdrželi i tematické dorty od dortového a floristického studia De Fleurs a pozornosti od Jihomoravského kraje a firmy Reda.

 

Pořadí finalistů:

O hlasy veřejnosti bojovala ve finále tato náměstí:

  1. Nový Jičín (Moravskoslezský kraj), (1477 hlasů, 35 %)
  2. Havlíčkův Brod (Kraj Vysočina), (945 hlasů, 23 %)
  3. Úterý (Plzeňský kraj), (817 hlasů, 19 %)
  4. Hlučín (Moravskoslezský kraj), (635 hlasů, 15 %)
  5. Velká Bystřice (Olomoucký kraj), (325 hlasů, 8 %)

A tyto návsi:

  1. Dalešice (Kraj Vysočina)
  2. Ostopovice (Jihomoravský kraj)
  3. Holašovice (Jihočeský kraj)
  4. Střížovice (Zlínský kraj)