Domů Soutěže Do soutěže Ne...

Do soutěže Nejkrásnější náměstí či náves se přihlásilo přes sedmdesát měst a obcí

0
Nejkrásnější náměstí či náves

Těžký úkol čeká na porotce soutěže Nejkrásnější náměstí či náves, kterou vyhlásilo Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství (více se o porotcích dočtete ZDE). Do klání o titul „Nejkrásnější“ dorazilo 71 nominací. Přihlašovat se mohla města a obce z celé České republiky, a to od začátku dubna až do včerejší půlnoci (15. července 2015). Porotci nyní z přihlášených vyberou pět nejkrásnějších náměstí a pět nejkrásnějších návsí, které postoupí do druhého kola. V tom rozhodne o vítězích v září a říjnu veřejnost hlasováním na internetových stránkách www.moravskehospodarstvi.cz. Nad soutěží převzala záštitu ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Kritériem pro postup do finále ale rozhodně není jen vzhled. Krásné náměstí či náves totiž nesmí být pouze pěkné na pohled, ale musí se jednat také o funkční prostranství, které přispívá k životu v obci nebo městě.

V současné době narůstá význam náměstí a návsí jako nenahraditelných míst setkávání a mezilidských kontaktů. Mnohé obce se mohou pochlubit novou úpravou těchto centrálních prostranství. Těším se, že společně s kolegy porotci budeme moci vyzdvihnout ty nejvydařenější realizace, ocenit je a inspirovat k dalším úspěšným projektům. Spolu se vzhledem prostranství se v hodnocení budeme zaměřovat také na jejich funkčnost a vitalitu, která je jedním z podstatných rysů kvalitního náměstí či návsi,“ komentoval širší rozměr soutěže jeden z porotců, architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Počet přihlášených mile překvapil i vyhlašovatele. „Takový zájem o soutěž ukazuje, že v České republice je krásných náměstí a návsí opravdu mnoho. Tentokrát to měli přihlašující navíc o to těžší, že museli uvést například i informace o tom, jak je řešena doprava a bezpečnost chodců nebo jak pracují například se zelení a místy pro odpočinek a relaxaci,“ přiblížil šéfredaktor Moravského hospodářství Jan Pacas (více se o pravidlech soutěže dozvíte ZDE).

Soutěží se ve dvou kategoriích „Nejkrásnější náměstí“ a „Nejkrásnější náves“, přičemž náměstí je nominováno 37 a návsí 34. V každé kategorii vyberou porotci pět postupujících. Ve druhém kole zvolí vítěze veřejnost v anketě na stránkách www.moravksehospodarstvi.cz. Hlasovat budou moci lidé od 1. září do 15. října 2015. Jedna náves a jedno náměstí získají také speciální ocenění poroty.