Domů Soutěže V soutěži dob...

V soutěži dobrovolných hasičů jde o preciznost a samostatnost

0

Celorepubliková soutěž pro dobrovolné hasiče, která se koná již třetím rokem, zaznamenala i letos vysoký zájem soutěžících. Celkem bylo do soutěže Dobrovolní hasiči roku 2013 zasláno na 164 přihlášek. Finalisty vybere devítičlenná komise odborníků.

„Soutěž Dobrovolní hasiči roku je příležitostí, jak můžeme poděkovat mužům a ženám, kteří svou práci dělají dobrovolně o svém volnu, o sobotách a nedělích, a neočekávají za to mzdu,“ uvedl brigádní generál Ing. Miloš Svoboda, náměstek generálního ředitele pro prevenci a civilní nouzovou připravenost.

Na vítěze soutěže na slavnostním vyhlášení v listopadu čeká 600 000 korun společně s věcnými dary, které věnoval partner soutěže RWE. „Na podporu dobrovolných hasičů jsme za tři roky věnovali již dva miliony korun. Často se s dobrovolnými hasiči při naši práci potkáváme, a jejich práce si velmi vážíme,“ řekl mluvčí společnosti Lukáš Kresač.

Soutěží se ve dvou samostatných skupinách. První z nich jsou sbory, které se zabývají společenskou a kulturní činností. „Byť to na první pohled vypadá triviálně, soudržnost lidí je právě jednou z věcí, kde sbory dobrovolných hasičů mají velký význam,“ doplnil brigádní generál Svoboda, s tím, že velkou roli hrají tyto spolky zejména na vesnicích.

Druhou kategorií jsou jednotky. Stejně jako u sborů platí, že soutěžící zasílají popisy akcí nebo zásahů, které následně bude ověřovat a vyhodnocovat devítičlenná expertní komise. Celkem se sešlo 112 přihlášek v kategorii sborů a 52 přihlášek v kategorii jednotek.

Sborů i jednotek se přihlásilo dost

Podle Ireny Varaďové z vydavatelství Magnus Regio, které je mediálním partnerem akce, je takové množství přihlášek úspěchem. Komise nyní vybere pět jednotek a pět sborů. O vítězích nakonec rozhodnou hlasy veřejnosti. Varaďová zároveň upozornila, že současně probíhá také fotosoutěž, kam se mohou přihlásit profesionální i amatérští fotografové.

Mezi nejčastěji přihlašované zásahy patří např. požáry budov, skladů či seníků, ale i autohavárie a zásahy z povodní, jako jsou odčerpávání vody či evakuace obyvatel. U sborů jsou to plesy, fašanky nebo akce pro děti.

Prezident Moravské hasičské jednoty Zdeněk Milan dále upřesnil, že se do aktuálního ročníku nesmí přihlásit tři nejlepší soutěžící z minulého ročníku. Dále uvedl, že ačkoli se typově v soutěži sejde více podobných zásahů, hodnotí se zejména preciznost a průběh zásahu, které jsou u každého případu unikátní.

Dobrovolní hasiči jsou sdružováni v občanských sdruženích, které jsou co do počtu nejsilnější v ČR – členů sborů dobrovolných hasičů je na 300 000, přičemž nejvýznamnější je Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Z těchto členů se rekrutují členové jednotek dobrovolných hasičů, kterých je celkem 80 000 – pro srovnání profesionálních hasičů je pouze 10 000.