Domů Soutěže Začíná přihla...

Začíná přihlašování do soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“

0
Nejkrásnější náměstí či náves

Od začátku dubna se mohou města a obce z celé České republiky přihlašovat do druhého ročníku soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“, kterou vyhlásil dvouměsíčník Moravské hospodářství ve spolupráci s Nadací Partnerství. Uzávěrka nominací je 15. července 2015. Soutěž má za cíl najít nejen krásná, ale také funkční prostranství. Odborná porota, která vybere až pět nejkrásnějších návsí a pět nejkrásnějších náměstí, proto zhodnotí nejen jejich vzhled, ale například i funkčnost a vitalitu. Finalisté postoupí do druhého kola, kde o pořadí na stupních vítězů rozhodne v září a říjnu veřejnost hlasováním na internetových stránkách www.moravskehospodarstvi.cz. Své favority ovšem zvolí i porotci. Vítězové budou vyhlášení na odborné konferenci Moravské obce a města 24. listopadu 2015.

„V posledních letech bylo opraveno mnoho náměstí a návsí, obecně kvalita vzrůstá, někde se opakují možná zbytečné chyby, další projekty se připravují. S myšlenkou využití potenciálu soutěže pro představení nejlepších řešení, vzdělávání odborné i laické veřejnosti a inspiraci pro další obce zhodnotíme nejen estetiku, ale i funkčnost prostranství,“ vysvětlil jeden z porotců architekt Robert Sedlák z Nadace Partnerství.

Přihlásit náměstí a návsi do soutěže mohou všichni představitelé měst a obcí z celé České republiky přes jednoduchý formulář, který najdete ZDE. Porotce bude zajímat:

  • Jak Vaše náměstí či náves vypadá. Připravte si 5 až 10 fotografií.
  • Příběh. Prošlo si Vaše náměstí či náves nějakými rekonstrukcemi? Čím je podle Vás výjimečné?
  • Zda je centrem života obce či města. Jak k životu na Vašem náměstí či návsi přispívají obchody, restaurace nebo služby? Jaké pravidelné trhy, společenské, kulturní nebo jiné akce se na něm konají?
  • Jestli je i místem pro relaxaci. Je Vaše náměstí či náves využíváno lidmi pro posezení a odpočinek? Co jim jej zpříjemňuje?
  • Jak řešíte dopravu a bezpečnost. Mají auta na náměstí či náves povolen vjezd? Kde parkují a jak je řešeno bezpečí a pohyb chodců?

Dvě kategorie, dvě kola a čtyři ocenění:

Soutěží se ve dvou kategoriích: „Nejkrásnější náměstí“ a „Nejkrásnější náves“. V prvním kole vybere odborná porota až pět nejkrásnějších náměstí a pět nejkrásnějších návsí. (Zároveň si však vyhrazuje právo počet postupujících zúžit). Druhé kolo určí pořadí na stupních vítězů. Každá kategorie má dvě ocenění – své favority vybere jak porota, tak veřejnost hlasováním v anketě.

„V loňském roce jsme zorganizovali soutěž Nejkrásnější obecní úřad či radnice, do které se přihlásilo skvělých 73 měst a obcí. Doufám, že podobný úspěch bude mít i soutěž Nejkrásnější náměstí a náves a že se nám jejím prostřednictvím podaří představit veřejnosti krásná a živá prostranství. V České republice jich rozhodně není málo, stejně jako lidí, kteří se o ně vzorně starají,“ dodal šéfredaktor Moravského hospodářství Jan Pacas.

První ročník soutěže „Nejkrásnější náměstí či náves“ vyhlásilo Moravské hospodářství v roce 2010. Zabodovaly v něm města Kunštát a Přerov.

Medailonky porotců tohoto ročníku soutěže najdete ZDE.