Domů Dění v regionech Během veletrh...

Během veletrhu IBF postavili pasivní dům

Jedním z hlavních taháků letošních Stavebních veletrhů Brno byla živá stavba pasivního domku v pavilonu V. Na svědomí ji má Centrum pasivního domu a jeho partneři, kteří tak chtěli ukázat, že pasivní domy se dají stavět rychle a za téměř stejné náklady jako běžné domy.

Hned první den byla část stavby zaizolována minerální vlnou, osazena velkoplošná dřevěná okna a namontována vzduchotechnika. „Ta díky systému rekuperace tepla zajistí i v zimě stálou vnitřní teplotu s minimálními náklady na vytápění. Majitel, kterému se podaří domek vydražit v internetové aukci na aukro.cz, tak výrazně ušetří za vytápění,“ říká ředitel Centra pasivního domu Jan Bárta. Ovládání vzduchotechniky pak usnadní tzv. inteligentní elektroinstalace, která navíc umí měřit vnitřní i vnější teplotu a optimalizovat vlhkost a množství CO₂ v místnosti. Vnitřní prostředí tak bude mnohem čistější a zdravější než v běžném domě nebo bytě.

Během dalších dvou dnů byla dokončena kompletní izolace pomocí foukané celulózy a namontována konstrukce střešního pláště z minerální izolace a trapézového plechu. Na řadu přišlo i základní vybavení koupelny a instalace vnějších žaluzií. Ty spolu se vzduchotechnikou zabrání přehřívání interiéru při slunných letních dnech.

Následující den se již jen zapojila veškerá technika do elektroinstalace a domek byl vybaven nábytkem na míru. „Designéři z Bytového ateliéru navrhli šedý modulový nábytek z vysoce kvalitního umělého ratanu, díky kterému je možné jej bez problémů použít i venku. Spolu s velkými posuvnými dveřmi tak umožňuje propojit interiér se zahradou,“ vysvětluje Bárta.

V sobotu měli návštěvníci veletrhu poslední možnost vidět již dokončenou stavbu. Ta se totiž hned poté přesunula do Národního stavebního centra, kde bude vystavena až do zářijové aukce na aukro.cz. Šanci domek získat bude mít opravdu každý, vyvolávací cena totiž bude 1 Kč!