Domů Dění v regionech Brněnské stav...

Brněnské stavební veletrhy návštěvníkům nabídnou pasivní menu

V úterý 24. dubna se poprvé otevřou brány letošních Stavebních veletrhů Brno. Jestliže uvažujete o stavbě energeticky úsporného domu, ale bojíte se náročné stavby, určitě byste na nich neměli chybět. Centrum pasivního domu tam totiž jeden takový domek postaví během pouhých čtyř dnů přímo před zraky návštěvníků veletrhu.

„Pro letošní stavební veletrh jsme přichystali zcela ojedinělý projekt, jehož cílem je ukázat, že se pasivní domy dají stavět rychle a za téměř stejné náklady jako běžné domy. Přímo na veletrhu v pavilonu V totiž během čtyř dnů postavíme plně funkční pasivní domek,“ říká za pořadatele Jan Bárta, ředitel Centra pasivního domu.

Stavět se tu budou i dílčí ukázkové zdi z různých konstrukčních materiálů vhodných pro nízkoenergetické a pasivní domy. „Do projektu se zapojí také naši členové a další partneři, kteří budou mít na starost nejen samotnou realizaci, ale i odborný komentář pro diváky. Návštěvníci tak získají úplný přehled o tom, jak například osadit energeticky úsporná okna, nebo jakou vybrat izolaci,“ dodává Bárta.

Hotovou stavbu chce Centrum pasivního domu na podzim vydražit na aukčním serveru aukro.cz v rámci pražského veletrhu ForArch. „S aukcí přitom začneme od 1 koruny. Novému majiteli může stavba posloužit jako úsporný rekreační domek nebo dokonce malá kancelář,“ doplňuje Bárta. Základem mobilního domku s plochou 3,5 x 7,5 metrů a výškou 3 metry bude nosná konstrukce z prefabrikovaného systému NOVATOP. Ten stavbu pasivních domů výrazně zlevňuje a především zrychluje. Vysoká pevnost jednotlivých částí navíc zaručuje stabilitu a bezpečnost celé konstrukce.

Buňka bude uvnitř členěna na obytnou část s kuchyňskou linkou a sociální zázemí. Nebude chybět ani systém řízeného větrání s rekuperací, který zajistí neustálý přísun čerstvého vzduchu a výrazně sníží náklady na vytápění. Ohřev teplé vody pak zajistí elektrický průtokový ohřívač a v případě extrémních mrazů bude připraven elektrický přímotop. Celý interiér bude v barvě smrkového dřeva, bytový architekt Marek Kindl proto zvolil nábytek na míru v kontrastní šedé barvě. Do té bude laděna jak kuchyňská linka s pracovní deskou, tak i modulový nábytek do jídelní i obývací části z vysoce kvalitního umělého ratanu.

„Tento nábytek navíc můžeme díky jeho vysoké odolnosti a jednoduché údržbě umístit i ven před posuvné dveře a propojit tím interiér se zahradou,“ popisuje interiér architekt Mojmír Hudec, který se na jeho návrhu rovněž podílel.

„Stavbu pasivního domu doplní jednak výstava vzorků a materiálů vhodných pro pasivní domy a ve čtvrtek 26. dubna 2012 v přilehlém Kongresovém centru i blok přednášek o moderních trendech v energeticky úsporném stavění. Speciální pozornost tu bude věnována rekonstrukcím budov. Návštěvníci se tak budou moci přesvědčit o tom, že pasivní dům nemusí být nutně pouze novostavba. Na závěr programu se pak o své zkušenosti podělí také sami majitelé pasivních domů,“ doplňuje Bárta. Na stánku Centra pasivního domu v pavilonu V bude navíc probíhat poradenství o pasivních domech.

Žádné komentáře

Napište komentář