Domů Dění v regionech Brownfield ro...

Brownfield roku: Bývalý vepřín voní novotou

Na místě kde dřív chovali havlíčkobrodští prasata, tam dnes vyrábí firma ZOK System zařízení pro prodejny. Za to, že se majitelům podařilo vrátit do rozpadajícího se areálu život, získala firma letos ocenění od agentury CzechInvest „Brownfield roku“.

Havlíčkův Brod – V pěti moravských krajích je téměř pět tisíc brownfieldů. Nejvíce chátrají bývalé zemědělské areály. Podnikatelé, kteří potřebují nové prostory, se nejčastěji bojí ekologických zátěží a nevýhodné polohy.

Přestože majitelé bývalého vepřína za Havlíčkovým Brodem měli před pěti lety stejné obavy, překonali předsudky a pustili se do oprav.

„Když jsme se rozhodovali, zda koupit nebo nekoupit patnáct let opuštěný areál, netušili jsme, že to nakonec dopadne tak dobře. Vypadalo to tady tak hrozně, že jsem se sem bál vstoupit. Pak jsme ale udělali průzkum, ujasnili jsme si, co všechno začneme opravovat a do čeho budeme investovat. Nakonec jsme zjistili, že ne všechno je takové, jak to vypadá,“ popisuje začátky jednatel firmy Ladislav Olšbauer.

V roce 2007 se dali podnikatelé do rekonstrukce. Rozhodli se investovat 45 milionů korun. Nakonec z programu Nemovitosti získali více než polovinu nákladů zpět. 23 milionů korun. „Tyto peníze jsme pak mohli vložit do vybavení a nových technologií,“ pochvaluje si Olšbauer.

Když firma ZOK System kupovala jeden a půl hektarový pozemek, netušila, že může získat tak významnou částku z evropských fondů. „Samozřejmě, že i pro nás by bylo nejlepší stavět na zelené louce. Jenže když jsme potřebovali výrobny, neměli jsme tolik peněz, abychom si mohli dovolit pozemek přímo ve městě. Dnes si říkám, že to byla výzva a životní zkušenost,“ říká jednatel.

Přesto, že si majitelé dali záležet na přípravě, nakonec je nemile překvapil systém jímek. „Naopak nás velmi potěšil stav jedné z hal, která měla velmi kvalitní základy,“ říká Olšbauer. (hrd)

Program nemovitosti Aktuální výzva programu Nemovitosti vyhlásilo Ministerstvo průmyslu a obchodu začátkem července 2009. Příjem elektronických registračních žádostí prostřednictvím internetové aplikace eAccount bude ukončen 31. března 2010. Předpokládaný příjem Plných žádostí bude zahájen 1. ledna 2010 a bude ukončen do 10 měsíců od data přijatelnost projektu. Plánovaná alokace pro tuto výzvu je 4 mld. Kč.

Žádosti o dotaci je nutné podávat ve dvou stupních:

1. Registrační žádost, na jejímž základě bude posouzena přijatelnost žadatele.

2. Plná žádost, kterou bude muset žadatel podat do 10 měsíců od přijetí žádosti registrační.

Více informací: www.czechinvest.org

Žádné komentáře

Napište komentář