Domů Aktuálně Developeři na...

Developeři na rozcestí

Hospodářská krize sice už odeznívá, developeři její důsledky však cítí stále. Jsou oblasti, kde veškeré projekty stojí. Především ve velkých městech jdou jen velmi těžko na odbyt nové byty.

„Bytová výstavba u nás spí a probudí se nejdříve za dva roky. Nám to však umožní vše dostatečně připravit a promyslet,“ říká mluvčí Frýdlantu nad Ostravicí Metoděj Novák. Přímo v centru podbeskydského města jsou připravené dva pozemky, které jsou primárně určené na bytovou výstavbu a občanskou vybavenost.

„Zatímco o zasíťované velké pozemky developeři nyní moc zájem neprojevují, obyčejní lidé si ve městě rodinné domky staví bez problémů. Přitom metr čtvereční stavebního pozemku u nás stojí 1500 až 2000 korun, což je nejvíce v celých Beskydech. Ukazuje to na tu skutečnost, že lidé prostě chtějí komfort v podobě dostupných služeb, obchodů, kultury i polikliniky,“ dodává Novák.

V minulých dvou letech rostly ve velkých městech Moravy a Slezska developerské bytové projekty jako houby po dešti. Příchod krize však výstavbu prakticky zcela zastavil a dokončené projekty mají problémy s prodejem. Například v Ostravě Hlučíně vznikly velké bytové komplexy, jejichž obsazenost je jen necelých 25 procent. Developerům tak „ve vzduchu“ visí stovky miliónů korun, které navíc mají mnohdy půjčené z bank. Platí tak nemalé úroky, prostavěné peníze však mají v nepodaných bytech.

Developeři hledají kupce

„Ono se není, co divit. Pokud v centru Ostravy stojí byt o velikosti 1+kk něco mezi dvěma a třemi milióny korun tak, kdo si ho koupí? I v době před krizí to bylo mnoho peněz a co teprve nyní, když příjmy celé společnosti klesly. Myslím si, že mnozí developeři si pořádně neudělali průzkum příjmů obyvatel a navíc nové projekty – obrazně řečeno – rostly na každém rohu a prostě trh s novými byty se i do jisté míry nasytil,“ upozorňuje ekonom Václav Náběžník.

Krize se snad nejviditelněji projevila na výstavbě obchodně-bytového centra Nová Karolina v Ostravě. Projekt za 15 miliard korun musel investor především kvůli nedůvěře úvěrujících bank před necelými dvěma roky přerušit a dělníci se na stavbu vrátili teprve před několika měsíci. Do projektu nakonec museli se svými penězi vstoupit další developeři, aby se riziko ztráty snížilo. Navíc zjištění poradenské společnosti Cushman&Wakefield hovoří o tom, že nájemné za kanceláře se ve druhé polovině loňského roku celosvětově zvýšilo zhruba o procento a příčinou je silnější poptávka po administrativních plochách. Ale v Česku se nájemné zatím nezvyšuje. Oživení se ale týká jen prvotřídních budov a je výraznější ve větších městech. Zvýšení nájemného zažila nejvíce Asie a Tichomoří. Nájmy tam stouply o osm procent, v Hongkongu dokonce až o 51 procent. Více za kanceláře musí firmy platit i v Londýně či New Yorku.

„Dění na českém trhu obvykle kopíruje trendy v západních zemích, a to zhruba s půlročním zpožděním. Zaznamenali jsme mírně rostoucí poptávku ze strany nájemců v prvních měsících letošního roku,“ upřesnila Radka Novak z pražské pobočky společnosti.

Prodejci museli slevit

„Hotové a neprodané stavby – bytové i kancelářské – mají velký problém v tom, že byly stavěné v době růstu nebo kulminace trhu a stavební firmy samozřejmě na to reagovaly zdražením práce a služeb. Vysoké náklady se tak projevily ve vysokých cenách objektů. Nyní, když je stavebnictví v recesi, jsou ceny na minimu, takže budoucí projekty budou levnější a za nižší prodejní ceny. Otázkou zůstává, co s postavenými a neprodanými byty a kancelářemi. Do jaké míry je investoři prodají pod cenou. V každém případě na této situaci vydělají ti, kteří mají peníze a chtějí nakupovat – ať pro vlastní potřebu nebo jako investici. Rozjezd developerských projektů nepřijde dříve než na začátku příštího roku. Banky jsou totiž stále nervózní a chtějí mít už na začátku velké předprodeje a podnájmy, což je problém,“ uzavírá David Honek z developerské společnosti H1K Consulting.