Domů Dění v regionech Jihlava letos...

Jihlava letos dá 31 milionů do chodníků

Velká suma letos půjde z rozpočtu města do oprav a rozšíření sítě chodníků. Součet dělá 31 milionů korun. Zastupitelé na své poslední schůzi schválili 10,6 milionů korun na opravy, dalších 19,4 milionů je „skryto“ v projektech, jejichž součástí jsou i úpravy chodníků. Rekonstruováno tak bude více než 10 kilometrů chodníků, celkem jich město spravuje 162,4 kilometru.

„Opravovat se může začít v podstatě ihned, opravy provádí smluvně Služby města Jihlavy,“ poznamenal primátor Jaroslav Vymazal. Pracovat se bude například v Sokolovské a Holíkově ulici nebo Na Vyhlídce, kde se budou dělat zámkové dlažby, v historickém centru se budou opravovat chodníky žulovou dlažbou třeba v ulici Palackého, Hradební nebo Židovské.

Z celkové částky je 1,2 milionu připraveno také na opravy a úpravy přechodů pro chodce. „Jihlava v dlouhodobém hodnocení vychází z dopravního hlediska jako nejbezpečnější krajské město v zemi, přesto budeme investovat do bezpečnosti chodců. Tentokrát jde o úpravu několika přechodů, jejich nasvícení a značení,“ řekl primátor.

Úplně nový chodník bude v ulici Hany Kvapilové, jeho příprava je v začátcích, proto na stavbu dojde zřejmě až ke konci roku nebo začátkem roku 2013. Cena je odhadnuta na 600 tisíc korun.

Konec tankodromu v Brněnské na dohled

Zastupitelé uvolnili z rozpočtu 36 milionů korun, za které bude kompletně rekonstruovaná nechvalně proslulá Brněnská ulice se svým „tankodromem“. Nahradí se prastará kanalizace, jejíž některé části jsou bez nadsázky středověké, opraví se vodovod. V ceně je rovněž tolik očekávaná oprava povrchu Brněnské ulice – konečně dojde na nové chodníky, vozovku a veřejné osvětlení. Ulice se upraví od Masarykova náměstí až do Křižíkovy ulice, to vše z peněz města. „Většina nákladů je na zemní práce, osvětlení, povrchy a podobně. Je možné žádat o dotaci maximálně padesát procent na kanalizaci, která v celém projektu představuje podíl asi osmi milionů korun. Kvůli případným čtyřem milionům jsme nechtěli tak potřebný projekt oddalovat už ani jeden den,“ řekl náměstek primátora Petr Pospíchal. „Pokud to nebude v rozporu s památkovou péčí, byl bych rád, aby Brněnská byla vydlážděna podobně jako třeba Benešova ulice, tedy aby chodníky měly dlažbu pohodlnější pro chůzi,“ doplnil primátor Jaroslav Vymazal.

Celkem letos bude město Jihlava investovat asi 101 milionů korun. Kromě nákladné rekonstrukce Brněnské ulice patří mezi největší akce roku rozšíření a rekonstrukce mateřské školy v Resslově ulici (33 mil.) a zateplení a rekonstrukce pavilonu B1 základní školy v Demlově ulici (8,8 mil.).

Žádné komentáře

Napište komentář