Domů Stavebnictví Nový hobbymar...

Nový hobbymarket bude stát na místě haldy Jeremenko

0

Ostravská halda Jermenko se mění ve staveniště, za pár měsíců si tam ale vybavení na stavbu pořídí domácí kutilové. Společnost Hornbach se totiž rozhodla, že na tomto území zasaženém dlouhodobou činností těžebního a hutního průmyslu postaví svůj druhý ostravský hobbymarket. V Ostravě se tak promění další brownfield v komerční areál.

„Zajímá nás v prvé řadě kvalita lokality a méně účel, ke kterému byl areál v minulosti využíván,“ uvedl Jiří Ťoupal, manažer výstavby Hornbach. Nový hobbymarket bude podle něj výborně doplňovat lokalitu prvního Hornbachu v Ostravě-Svinově. „Rádi jsme výzvu stavět na obtížnějším podkladu přijali,“ dodal Ťoupal. Postavit hobbymarket na místě bývalé haldy ale není vůbec snadné.

„Na rozdíl od běžné výstavby bylo nutné vypořádat se s termickou aktivitou a vysokým podílem spalitelných látek, který hrozil opětovným zahořením bývalého odvalu,“ uvedl Petr Jonák ze společnosti AWT Rekultivace, která haldu Jeremenko odstraňovala.

Z prostoru stavby se muselo odtěžit celkem 270 tisíc metrů krychlových navážky složené z důlní hlušiny a ze strusek z blízkých železáren, navézt bylo zapotřebí asi 90 tisíc metrů čtverečních zeminy.

„Práci komplikovala nejen důlní plyny, ale také různá kvalita zemin. Celou dobu jsme museli vyhledávat a eliminovat veškerá možná ložiska záparů a odvézt ze stavby materiál s vysokým obsahem spalitelných látek,“ dodal Jonák.

Hornbach investoval do nového ostravského hobbymarketu více než 25 milionů eur, tedy přes 620 milionů korun. „Částka zahrnuje i přípravné práce, které byly u této lokality nejnáročnější,“ vysvětlil Ťoupal. Dokončení stavby odhaduje na jaro příštího roku. Hobbymarket, který bude mít prodejní plochu o rozloze osmnáct tisíc metrů čtverečních, nabídne 130 nových pracovních míst.

Data z historie Dolu Jeremenko

1891 – založení dolu Nová jáma

1895 – důl se stává součástí Vítkovického horního a hutního těžířstva, název byl změněn na Důl Louis

1946 – přejmenován na Důl Jeremenko

1958 – důl organizačně spojen jako závod 2 s Dolem Hlubina