Domů Dění v regionech Problém brown...

Problém brownfieldů na Ostravsku: chybí ucelený koncept

Co s opuštěnými areály na Ostravsku? Takovou otázku si položili účastníci Business snídaně v Ostravě. Důležitým předpokladem pro úspěšné vypořádání se s brownfieldy je podle nich vypracování komplexního strategického plánu a fungující partnerství veřejného a soukromého sektoru.

Ostrava – Brownfieldů v Moravskoslezském kraji je téměř dvěstěsedmdesát a v samotné Ostravě jich je asi sedmdesát, málokdo má o ně zájem. Ten kdo se ale pustí do jejich oživování, může mnohé získat. Poučit se už může s několika zdárných projektů. Na tom se shodli účastníci druhé business snídaně, která se uskutečnila 1. dubna v ostravském hotelu Park Inn.

U jednoho stolu se sešli jak kompetentní představitelé Ostravy a měst v Moravskoslezském kraji, tak majitelé největších (zatím) nevyužívaných areálů na Ostravsku. Odbornou diskuzi podpořili i zástupci firem specializující se na obnovu zdevastovaných areálů a krajských organizací podporující rozvoj podnikání a efektivní rozdělení evropských dotací.

„Revitalizaci brownfieldů neprovedeme za rok ani za dva. Zda jsme se do obnovy zpustošených areálů pustili správným směrem, zhodnotí až budoucí generace,“ uvedla Eva Spasovová z RPG Real Estate. Nástupnická společnost OKD „zdědila“ 44 tisíc hornických bytů a více než 5000 hektarů pozemků. Podle Spasovové by majitelům takových pozemků nejvíce pomohlo odstranění složitostí způsobených zdlouhavými přípravami na zahájení stavby.

RPG se podle ní nejčastěji potýká s problémy spojenými s krátkým volebním obdobím a nedostatečnou legislativou. „Přivítali bychom také větší aktivitu veřejného sektoru. Našim přáním je, aby na snahy byly vnímány jako nadregionální. Ne jen pro danou lokalitu,“ dodala Spasovová.

Podle náměstka primátora Lukáše Ženatého by si ale majitelé areálů neměli myslet, že za ně státní správa převezme zodpovědnost. „Určitě to nemá být veřejná správa, která bude v této problematice tahounem. Vždycky je to odpovědnost vlastníka,“ upozornil Ženatý.

Přesto se ale účastníci shodli na tom, že bez společné komplexní koncepce se věci dopředu nepohnou. „Uvědomujeme si, že systém rozdělování evropských peněz na obnovu brownfieldů není nastavený dobře. Bohužel se ale doposud neprosadil strategický dokument, který problematiku řeší nejen v jedné lokalitě, ale v celém regionu. Ve chvíli, kdy máte v rukách koncepci, je problematika financování ten nejmenší problém“ upozornil Daniel Foltýnek z Regionální rady regionu soudržnosti Moravskoslezsko.

Potřeby pro obnovu nevyužívaných areálů se nyní snaží zpracovat několik institucí. Agentura pro rozvoj Moravskoslezského kraje nyní dokončuje ucelenou databázi brownfieldů. Sdružení podnikatelů při CzechInvestu – AFI zase připravuje podhoubí pro jednání s vládou o budoucnosti brownfieldů.

„Přestože můžeme nabýt dojmu, že se bavíme o lokalitách, které jsou příliš problematické na to, aby je někdo začal využívat, nesmíme zapomenout na to, že už mnoho areálů funguje. Přitom je podniky opravily za své peníze, bez pomoci státu,“ upozornil Jiří Vozňák z Agentury pro regionální rozvoj.

Moderátor diskuze Pavel Bartoš z Krajské hospodářské komory připomněl, že například na území bývalého Dolu Šverma prosperuje pneuservis Alma. „Tam kde dříve stál stadion odborářů a později skládka odpadů dnes Ostravané nakupují v obchodním centru Futurum. I místo hotelu, ve kterém dnes sedíme, byla ještě před čtyřmi lety tržnice a stál tady nevzhledný stavební brownfield,“ upozornil Bartoš. Ivan Myška ze sdružení Dolní oblasti Vítkovice také připomněl, že už v roce 2013 má z území bývalé hutě vyrůst gigantické kongresové a vzdělávací centrum odkazující na historii vítkovických železáren. „Přestože to trvalo téměř padesát let, moderní centrum Ostravy – Nová Karolina, také vznikne na území jednoho z nejproblematičtějších brownfieldů,“ dodal Ženatý.

Náměstek primátora Havířova Eduard Heczko upozornil také na to, že existuje už příklad toho, že se na obnově brownfieldů může podílet jak soukromý, tak veřejný sektor. Město Havířov se totiž letos dohodlo s RPG Real Estate na tom, co udělají co s bývalým dolem Dukla, který vlastní RPG RE. „Anabáze jednání trvala dva roky. Nakonec jsme se ale dohodli. V roce 2011 nebo 2012 už budou pozemky připraveny pro nové využití tak, aby byl spokojený tak soukromník, tak občané města Havířova,“ dodal Hezcko.

Závěry

Předpoklady pro úspěšnou revitalizaci brownfieldů

– Komerční zájem a komerční návratnost, budoucí provozní náklady

– Koncepčnost a komplexnost, řešení všech souvislostí

– Včasnost

– Platná národní strategie

– Partnerství soukromého a veřejného sektoru

– Vyřešené vlastnické vztahy

– Zmapování míry kontaminace a staré technické infrastruktury

– Vůle a nadšení

– Způsob financování a státní pobídky

Přidaná hodnota nevyužívaných areálů

– Výhodná, strategická poloha

– Historická hodnota

– Propagace a poznání techniky

– Regenerace brownfields – pomoc stavebnictví v krizi (pracovní místa)

Business snídaně se konala za podpory těchto partnerů:

RPG Real Estate, , IDOP Olomouc a.s., Eiffage Construction Česká republika, s.r.o. a Komerční banka a.s.

Organizátorem akce byla společnost Magnus Regio

Mediálním partnerem je měsíčník Moravské hospodářství