Domů Dění v regionech Vratěnín: Brá...

Vratěnín: Bráníme naši obec před vymřením

Je tady krásně, bydlet bych tady ale nechtěl. To si pomyslí si turista, který zavítá do Vratěnína nedaleko Vranova nad Dyjí. Tento stereotyp ale chce vedení vesnice se 300 obyvateli vyvrátit. Vratěnínští totiž potřebují nové obyvatele. Jinak by vesnice vymřela. Přilákat perspektivní rodiny jde ale ztuha. Přestože obec získala v roce 1996 titul vesnice roku, nepomůže jí to zvrátit fakt, že je odříznutá od všech významných center. „Není tady práce. Lokalita je z pohledu bydlení nezajímavá,“ nezastírá starosta obce Martin Kincl. Ten kdo se chce nastěhovat do malebné vesnice, musí mít auto a peníze na benzin. Na oplátku mu obec nabídne stavební pozemek velmi levně: za 6,50 korun za metr čtvereční.

Proč prodáváte pozemky tak levně? Naše obec se nachází v nejzápadnějším cípu okresu Znojmo, na rozhraní Jihomoravkého kraje, Jihočeského kraje a kraje Vysočiny a přímo na hranicích s Rakouskem, kde je nedostatek pracovních příležitostí. Cílem obce je vytvořit co nejlepší podmínky pro výstavbu rodinných domů a tím zamezit úbytku obyvatelstva.

Jak dlouho už lákáte lidi do své obce?

Tuto cenu nabízíme už deset let. Postupně se snažíme připravovat pozemky tak, aby byly vhodné pro zástavbu. Důvod je jednoduchý: jsme v pohraniční oblasti. V Bývalých Sudetech. Je tady nedostatek pracovních míst. Stejné je to i v sousedním Rakousku. Museli jsme udělat kroky k tomu, aby Vratěnín nebyl v budoucnu vylidněný. Jinak bychom museli omezovat služby jako je provoz školky. Vesnice by byla mrtvá.

Na co lákáte nové lidi?

Na čistý vzduch. (smích). Nejsou tady žádné průmyslové podniky. Ve Vratěníně máme školku, do základní školy dojíždějí děti do sedm kilometrů vzdálené Lubnice. Je tady i pošta, prodejna smíšeného zboží a hostinec. V obci není žádný průmysl, takže je tady čisté ovzduší.

Vyplácí se vám taková politika?

Určitě. V minulosti se tady desetiletí nepostavil ani jeden nový rodinný domek. Teď se tady staví tři. Lidé v tomto regionu pracují většinou za minimální mzdu. Nemůžou si dovolit pozemek, v hodnotě domu. V naší obci žije 304 obyvatel. Naším primárním cílem není navyšovat jejich počet. Spíš se snažíme zamezit tomu, aby naše obec nevymřela. Jak se chcete bránit spekulantům?

Jedinou podmínkou, kterou jsme si stanovili je, že zájemce o pozemek s námi musí podepsat nejdříve nájemní smlouvu. Stanovili jsme 80 haléřů za metr čtvereční, takže to je také pakatel. Až dům postaví, převedeme pozemek do jeho vlastnictví. Chceme tak zabránit tomu, že někdo koupí pozemek za 6500 korun a pak jej prodá za padesát tisíc.

Jednali jste už o prodeji přes některou z realitních kanceláří? Nabízeli jste pozemky developerům?

Zatím nás nikdo ani nekontaktoval. Lokalita je opravdu nezajímavá. V budoucnu se tomu ale nebráníme.

Žádné komentáře

Napište komentář