Domů Veřejná správa Atestace rych...

Atestace rychleji: Ministr zdravotnictví chce změnit systém vzdělávání lékařů

0
vzdělávání lékařů

Vzdělávání lékařů v Česku je problém. Trvá dlouho a nemocnice nemají nástroje na to, aby si lékaře s dokončenými atestacemi udržely. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček má ale na stole hotový návrh zákona, který postgraduální vzdělávání lékařů změní. Potvrdil to při včerejší návštěvě vysočinských nemocnic.

„Jde o zjednodušení a zkrácení, respektive úpravu, počtů výkonů nutných pro získání atestace. Lékaři by větší část vzdělávání měli absolvovat místo ve fakultních v regionálních nemocnicích,“ uvedl Němeček.

Hejtmanovi Kraje Vysočina Jiřímu Běhounkovi se Němečkův přístup líbí. Myslí si ale, že si najde i své odpůrce. „Navrhovaná změna má smysl a pomohla by vyřešit stávající nedostatek lékařů v krajských nemocnicích,“ potvrdil hejtman.

Že dnes trvá příliš dlouho, než lékař získá atestace, si myslí i ředitel Vojenské nemocnice Olomouc Martin Svoboda. „Naším šíleným systémem jim v podstatě neumožňujeme se do dvaatřiceti let pořádně dovzdělat,“ komentoval současnou situaci.

Není to podle něj ale jediný problém. Další otázkou je, jak „hotové“ lékaře v nemocnicích udržet. „Vyrábíme atestované lékaře a nemáme zákonnou možnost nabídnout jim odpovídající plat,“ vysvětlil Svoboda s tím, že takový lékař pak často odchází do soukromé sféry nebo do zahraničí. „Když zaměstnanci neumožníte se vzdělávat a dosáhnout určité životní úrovně, je pochopitelné, že bude nespokojený,“ doplnil.

Na lékaře je proto potřeba mít nějakou „páku“, tvrdí Svoboda. „Uvítal bych, kdybychom mohli my, jako zařízení, sepsat s lékařem smlouvu o vzdělávání. Udržet si ho tak za to, že jsme ho vzdělali,“ uzavřel.